Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Su ürünleri üreticileri hedef büyüttü
İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz ürünleri sektöründe Türkiye'nin artan etkinliğinin fuarda da hissedildiğini belirterek, "Çok hızlı büyüyoruz, 2023 hedefimiz olan 2,5 milyar dolarlık ihracatı çok daha önceden yakalarız" dedi.

     Türkiye'nin su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatının geçen yıl yüzde 50'ye yakın artışla 1,4 milyar dolara çıktığını hatırlatan Sagun, bu yılın geride kalan aylarında da devam eden bu atılımda Türkiye'de sektöre verilen destekler ve Avrupa'daki ekonomik kriz nedeniyle buradaki rakiplerinin kemer sıkmasının etkili olduğunu anlattı.
     Sagun, "Avrupa'daki en büyük rakibimiz olan Yunanistan'daki ağır ekonomik kriz bizim önümüzü açtı. Özellikle levrek, çipura ve alabalıkta çok hızlı büyüyoruz ve şu anda Yunanistan'ın önüne geçtik" şeklinde konuştu.

     Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise "Türk üreticiler olarak oldukça büyük bir alan kiraladık. Bu sene fuarın yıldız ülkesiyiz. Zaten bu sektörde ihracatımızın son 10 yılda 10 kat artması Türkiye'ye olan ilgiyi gösteriyor" dedi.
     Kızıltan, dünyada gittikçe önem kazanan kültür balıkçılığında Türkiye'nin çipura, alabalık ve levrekte iddialı olduğunu ve fuarda yaptıkları ihracat bağlantılarının geçen yıla göre yüzde 40 artışa işaret ettiğini söyledi.
   
     -''Türkiye'nin Avrupa'daki payı artıyor''-
   
     Yunanistan'daki ekonomik krizde oradaki kültür balığı üreticilerinin de büyüme planlarını ertelemesiyle ortaya çıkan boşluğu iyi değerlendiren Türkiye'nin Avrupa'daki pazar payını hızla artırdığını belirten Kızıltan, Türkiye'nin sadece kültür balıkçılığında geçen yıl 450 milyon dolar olan ihracatını bu yıl 550 milyon dolara yükseltme yolunda ilerlediklerini kaydetti.
     Kızıltan, Kılıç deniz ürünleri markasıyla bu sektörde Türkiye'nin en büyük ihracatçısı olduklarını, bir önceki yıl 46 milyon dolar olan ihracatlarının geçen yıl 75 milyon dolara çıktığını ve bu yıl 100 milyon doları hedeflediklerini söyledi.
     Geçen yıl su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün toplam ihracatının ise yüzde 48 artışla 1 milyar 421 milyon dolar düzeyine ulaştığını anlatan Kızıltan, bu yılın ilk çeyreği itibariyle son 12 aylık ihracatın da bu ivmeyi koruyarak 1 milyar 550 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.
     Bu rakamın 450 milyon dolarının çipura, levrek ve alabalık ihracatından sağlandığını belirten Kızıltan, "Maalesef bu sektöre çok geç girmişiz. Kültür balıkçılığı gerçek anlamda son 10 yıldır yapılıyor. Rakiplerimiz bizden çok daha önceden başladılar ama aradaki farkı kapattık. Bu sene itibariyle çipura ve levrekte Avrupa birinciliğine yükseldik. Sektörün geleceğini oldukça parlak görüyorum" dedi.
     Dünyada doğal balık avcılığının her yıl gerilediği bir ortamda kültür balıkçılığının gelecekte çok daha önemli hale geleceğini belirten Kızıltan, "Açıkça söylemek gerekirse geçmişte Türkiye'nin bu sektörde büyümesini istemeyen ülkeler tarafından Türk halkına dezenformasyon yapıldı. Kültür balığının hormonlu olduğu şeklinde söylentiler çıkarıldı. Bunların hepsi yalan. Bizim balığımız Avrupa'da, Amerika'da, Rusya'da bu kadar sıkı kontrollere rağmen en ufak sorun yaşanmadan satılabiliyorsa bu çok sağlıklı olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.
   
     -Fuara 20 Türk firması katılıyor
   
     70 ülkeden bin 600'ün üzerinde üreticinin katıldığı 20'nci Avrupa Deniz Ürünleri Fuarı'nda 20 Türk firması ürünlerini sergiliyor.
     Türkiye'nin Brüksel Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel'in de ziyaret ettiği fuarda Türkiye'den getirilen tonlarca balıkla hazırlanan hamburgerler katılımcılara ikram ediliyor.
     Brüksel Expo'da yarına kadar açık kalacak fuarı 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı