Öne Çıkanlar interfresh fuar chicago borsası özel sektör teşvikleri bakan yardımcısı akif özkaldı hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Türk Girişimciler, Çin’e Türk Levreği Ve Alabalığı Yedirecek
ANKARA (ANKA) - Su Ürünleri Tanıtım Grubu (STG) Uzakdoğu’yu “Hedef Pazar” olarak belirledi. Hong Kong’da düzenlenen Asya Su Ürünleri Fuarı’nda Türk levreği, çipurası ve alabalığını görücüye çıkaran STG Başkanı Melih İşliel, Çin’de 200 milyon alım gücü yüksek müşteri kitlesi olduğunu, bu kitleye Türk levreği, çipurası ve alabalığı yedirmek istediklerini belirtti.

Ege İhracatçı Birlikleri’nden (EİB) yapılan yazılı açıklamada, dünya ticaretinin ekseninin Çin ve Hindistan’a kayması nedeniyle, STG’nin Uzakdoğu’yu hedefleri içerisine aldığı belirtildi. Su Ürünleri Tanıtım Grubu, 6-8 Eylül 2011 tarihlerinde Hong Kong Convention &Exhibition Center’da düzenlenen Asya Su Ürünleri Fuarı’na info stand ile katıldı ve Türk su ürünlerinin tanıtımını yaptı.

2020 yılında Çin ve Hindistan’ın dünya ekonomisinde büyük pay sahibi olacağını belirten STG Başkanı İşliel, Hong Kong’un Çin’e açılan kapı konumunda olduğuna işaret etti.

-“ALTERNATİF LEZZET TÜRLERİ DENEMEK İSTİYORLAR”-

Çin ve Hong Kong’da 200 milyonluk alım gücü yüksek ve deniz ürünlerini çok seven ve tüketen bir toplum olduğunu kaydeden İşliel, “Alternatif lezzet ve türleri denemek istiyorlar. Bizim Akdeniz ürünlerimiz levrek ve çipura hem Akdeniz mutfağı menülerini sunan restoranlarda, hem de geleneksel Çin mutfağına girmiş durumda. Çinliler, dünyayı geziyor ve yeni keşfetmeye başladığı lezzetleri ülkesinde de bulmak istiyorlar. Salt ürünlerimizi değil aynı zamanda Türk mutfağını da tanıtarak Hong Kong ve Çin’de sürdürülebilir bir pazar payına erişmek için projeler üreteceğiz” diye konuştu.

Çin ve Hindistan’ı alabalık için alternatif hedef Pazar olarak gördüklerini anlatan STG Başkanı Melih İşliel, alabalıktaki büyük fırsatları değerlendirmek ve yeni ihracat bağlantıları kurmak amacıyla Kasım ayında düzenlenecek olan Çin Su Ürünleri Fuarı’na katılacaklarını sözlerine ekledi.

-FUARDA STAND SAYISI 1 YILDA YÜZDE 50 ARTTI-

Hong Kong’un Çin için antrepo ve re-export merkezi durumunda olduğunu belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Asya Su Ürünleri 2011 Fuarı’nın Uzakdoğu’da düzenlenen önemli bir su ürünleri sektör fuarı olduğunu, 2010 yılında 100 standın yer aldığı fuara bu yıl 148 firma ve kuruluşun katıldığını, ziyaretçi sayısının ise 6 bin kişiyi aştığını belirtti.

Asya Su Ürünleri Fuarı’na katılan Su Ürünleri Tanıtım Grubu’nu STG Başkanı Melih İşliel, Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Sagun ve Başkan Yardımcısı Vehbi Merzeci, Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Serap Ünal ve Uzman Özlem Gökkan’dan oluşan heyet temsil etti.(ANKA)
(BRŞ/ORH)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi