Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Türkiye İhracat Artiş Şampiyonu Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller Sektörü Oldu
2011 yılında önemli bir başarıya imza attıklarını belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, "Bunu sevinç ve gururla ifade etmek isterim. 1990'larda henüz emekleme döneminde olan su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörümüz, ilerleyen zamanda dünya standartlarındaki kaliteli ve kontrollü üretimi ve buna paralel artan kapasitesi ile bugün 125 ülkeye ihracat yapabilir hale geldi" diye konuştu.
 
Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün yakaladığı yüzde 48'lik ihracat artış hızı ile hatırı sayılır bir prestij ve itibar kazandığını kaydeden Kızıltan, şöyle konuştu: "Yakaladığımız başarı artık isteklerimizin daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesine vesile olacak. 2012 yılında da hedefimiz zirvedeki yerimizi korumaktır." Sektörün ihracatını artırmak için Su Ürünleri Tanıtım Grubu ve Kanatlı Tanıtım Grubu ile hedef pazarlarda yoğun tanıtım çalışmaları yaptıklarını anlatan Kızıltan, STG ve
KTG'nin hedef pazarlarda katıldığı fuarlarda başarılı tanıtım yaptığını bu tanıtımların ihracat artışı olarak geri dönüşünün olduğunu söyledi.
 
Dünya genelinde sağlıklı besin tüketmeye bir yöneliş olduğuna işaret eden Kızıltan, "Sağlıklı ve besleyici özelliği nedeniyle kültür balığına bir yöneliş var. Türkiye'de çipura, levrek ve alabalığa büyük talep olduğu gibi, Türkiye'de üretilen çipura ve levrek balıklarının yüksek kalitesi ve sağlıklı bir gıda olması dolayısıyla Avrupa'da sağlıklı ve formda kalmak isteyen insanlar için tercih nedeni oluyor. Bu durumda ihracatımıza artış olarak yansıyor" dedi.
 
EN ÇOK SU ÜRÜNLERİ İHRAÇ EDİLDİ
 
Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün 1 milyar 421 milyon dolarlık ihracatına en büyük katkıyı 447 milyon 823 bin dolarlık tutarla su ürünleri sektörü yaptı. Su ürünleri grubu, sektörün ihracatında yüzde 32'lik pay aldı. Kanatlı grubu ise yüzde 87'lik ihracat artışı ile en fazla ihracat artışı yapan ürün grubu olurken ihracatını 206 milyon 741 bin dolardan 386 milyon 88 bin dolara çıkardı. 2011 yılında tavuklar adeta döviz yumurtladı. Türkiye, 2011 yılında yumurta ihracatından 285 milyon 673 bin
dolarlık döviz elde etti. Süt ürünleri grubu 197 milyon 864 bin dolarlık ihracata imza atarken, su ürünleri ve hayvansal mamuller sektöründe ihracatı gerileyen tek grup bal ihracatı oldu. Türkiye, 2010 yılında 4 milyon 210 bin dolarlık bal ihraç etmişken, 2011 yılında yüzde 33 düşüşle 2 milyon 814 bin dolarda kaldı.
 
IRAK EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE OLDU
 
Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü 2011 yılında en fazla ihracatını Irak'a gerçekleştirdi. Irak'a, 532 milyon 483 bin dolarlık dış satım yapılırken, Almanya 82 milyon 376 bin dolarlık ihracatla ikinci, Hollanda 82 milyon 116 bin dolarlık ihracatla üçüncü, İran 63 milyon 950 bin dolarlık dış satımla dördüncü ve İtalya 57 milyon 804 bin dolarlık ihracatla en fazla ihracat yapılan beşinci ülke oldu. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı