Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

“Üniversiteler araştırma adı altında balık katliamı yapıyor“ iddiası
Adana’nın Karataş ilçesinde balıkçılar, balık av yasağının uygulandığı tarihlerde denizde araştırma yapan üniversiteleri, balık katliamı yapmakla suçluyor. Üniversitelerin az sayıda balık örneği alabilmek için balık katliamı yaptığını iddia eden balıkçılar, duruma yetkililerin el koymasını istiyor. İsminin açıklanması istemeyen bir üniversite görevlisi de olayı doğrularken, aynı zamanda büyük trol teknelerinin yasak bölgelerde trol çektiğine defalarca tanık olduğunu dile getiriyor.

Karataş Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Kamil Şırnak, üniversitelerin yaptığı araştırmaların balığı olumsuz etkilediğini söyledi. Sezon açılmadan önce üniversitelerin yaptıkları araştırmaların balıkçılara yan etki yaptığını belirten Şırnak, “Her kafası esen Su ürünleri fakültesinde öğrenim gören üniversite öğrencileri yasak sezonda araştırma yapıyor” diye konuştu.
Şırnak, araştırmanın ufak tekneler yerine büyük trol teknesi ile yapılmasına tepki gösterdi. Araştırmaların ufak teknelerle yapılması gerektiğini ifade eden Şırnak, “Kiralanan tekne yasak sezonda en az 100 kasa balık getiriyor. O 100 kasa demek şimdi bin kasa balık demek. 154 balıkçıyız, bu mevsimde de balık tutamıyoruz. Kredi kullanarak işini büyütmek isteyen üyelerimiz perişan oldu, bunun çözümü için gereken yapılmalı” dedi.

30 yıldır bölgede balıkçılık yapan Celal Safsoylu, üniversitelerin balık neslinin azalmasına yol açan faktörler üzerinde araştırmalar yapması gerektiğine dikkat çekti. Safsoylu, “Ancak onlar da yasak zamanda en bakir yerlerde büyük troller çekiyorlar. Birçok üniversite körfezde araştırma yapıyor. Bu konuda bakanlığın önlem almasını istiyoruz. Gerekli yazıları yazdık. Bizim üzüldüğümüz nokta yasak niye konuluyor; balık üresin diye. Fakat, üniversiteler araştırma adı altında bakanlıktan rahat bir şekilde izin alıyor. 3 mil sınırlaması var ancak yine trol çekiliyor.” dedi.

Balıkçı Mehmet Oktay da araştırma yapanlar için bir iki kasa balığın yeterli olduğunu ancak onların büyük teknelerle yasak bölgede yasak zamanda 150-200 kasa balık avlandıklarını iddia ediyor. Oktay, araştırma yapanların teknelere kira bedeli olarak ise avlanan balığı verdiklerini ifade ederek, “Böyle şey olur mu, balığın neslini tüketiyorlar. 8-10 tane numune için balık katliamı yapılıyor” şeklinde konuştu.

Bu arada isminin açıklanmasını istemeyen bir öğretim görevlisi, proje hazırlamadan balık araştırması izni alan bazı üniversitelerin kiraladıkları tekneler karşılığı balık avlanmasına göz yumduklarına şahit olduklarını söyledi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı