Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Van Gölü'nde inci kefali avlanma yasağı başladı
Dünyada sadece Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayabilen tek tür olan inci kefali balığının üreme dönemine girmesi dolayısı ile 15 Nisan–15 Temmuz 2012 tarihleri arasında uygulanan avlanma yasağı başladı. İklim değişikliğinden dolayı bu sene inci kefali av yasağının 15 gün daha uzatıldığı belirtildi.

        Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayan inci kefali balığının, üreme alanı olan akarsu ve dere yataklarına göç sebebiyle av yasağı başladı. Van Gölü'ndeki 200 balıkçı teknesi son kez ağlarını çektikten sonra teknelerini kıyıya demirledi. Balıkçılar, avlama yasağının bir gün öncesi mangal yaparak yasaksız balık yemenin tadını çıkardı.

        Bölgeye giderek balıkçılarla bir araya gelen Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, inci kefalinin dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan endemik bir balık olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sarı, balıkların yaşamlarını gölde sürdürdüğünü, üremek için de tatlı sulara göç ettiğini belirtti. Dolayısıyla bugünden itibaren başlayan av yasağı nedeninin ise üreme döneminin başlaması olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sarı, "Bu üreme göçünü yapacak hayvan, derelere gidecek, yumurtasını bırakıp tekrar Göle dönecek. Bu süre yaklaşık iki buçuk üç ay sürüyor. Bu yüzden de 15 Nisan–15 Temmuz tarihleri arasında inci kefali avcılığı her türlü av aracıyla yasaklanmış durumda." dedi.

        Bu sene inci kefali av yasağının 15 gün daha uzatıldığını ifade eden Sarı, bunun sebebinin iklim değişikliği olduğunu aktardı. İklim değişikliğine bağlı olarak hayvanların mansapta uzun süre beklediğini kaydeden Sarı, "İlkbahar yağışları bitmediği için derelerin bulanıklığı devam ediyor, sel devam ediyor ve su sıcaklığı hayvanın yumurtlamasa uygun hale gelmiyor. Bu yüzden de 1 Temmuz geldiğinde halen derelerde yumurtlayamamış balıklar kalıyor. Bunu dikkate alarak biz bir rapor hazırladık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na sunduk ve önerimiz kabul edildi. Av yasağını da bu nedenle 15 Temmuz'a kadar uzatmış olduk." ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı