Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi tarım Gıda makam aracı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Yozgat’ta yıllık balık üretimi 230 tona ulaştı
Yozgat'ta bulunan baraj ve göletlerde üretilen yıllık su ürünleri miktarı yaklaşık 230 tona ulaştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, su ürünleri üretiminin iç sularda da artırılmasına yönelik teşvik uygulamasıyla birlikte denizlerden kilometrelerce uzaklıktaki bozkırlarda balıkçılıkla geçimini temin eden aile sayısının yanında balık üretimi de her geçen gün artıyor. Açılacak yeni işletmelerle birlikte önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da yükseleceği kaydedildi.

    İl genelinde su ürünleri üretimi yaparak geçimini temin eden aile sayısının 220 civarında olduğu, baraj ve göletlerde sazan, kefal, gümüş, alabalık, in balığı ve kerevit üretimi yapıldığı, bu ürünlerin iç piyasa ile birlikte kerevitin dış pazara gönderildiği bildirildi.

    Yozgat'ta en fazla balık ve kerevit Esenli beldesindeki Gelingüllü Barajı'nda bulunuyor. Bunun yanı sıra Sorgun’da alabalık üretimi yapılırken diğer barajlarda su ürünleri üretimi yaygınlaşıyor. Sorgun Mükremin Göleti kenarına kurulan ‘alabalık üretim merkezi’ yılda 100 bin alabalık üretiyor. Merkezin işletmeciliğini yapan 33 yaşındaki İlyas Yücel, yıllardır sadece birkaç kişinin olta balıkçılığı yaptığını, küçük çapta sulama yapılan ve Yozgat Şeker Fabrikası'nın su ihtiyacını karşıladığı Mükremin Göleti'nin artık alabalık üretimi merkezi haline getirildiğini söyledi.

    Yücel, "Yozgat İl Özel İdare Müdürlüğü'ne hazırladığımız bir proje başvurusunda bulunduk. Yaptığımız projede gölet kenarında bir tesis kurmayı, bu tesiste alabalık, sazan balığı ve levrek üretmek istediğimi bildirdim. Başvurumuz kabul edildi. Şuanda tesisimizde 100 bin alabalık üretiyoruz. Yani yılda yaklaşık 30 ton alabalık üretimi yapacağız. Önümüzdeki yıllarda ise bu sayıyı 100 tona çıkarmayı hedefliyoruz. Gölet ortasında bulunan 10 ayrı kafeste toplam 100 bin alabalık var." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı