Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Ergene’de tarla günü düzenlendi

Tekirdağ’ın Ergene ilçesine bağlı İğneler Mahallesinde Oleik ayçiçeği tanıtımını yapmak amacıyla tarla günü programı düzenlendi.

Programa Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün de katıldı.

Programda konuşan Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, “Oleik ayçiçeği tanıtımını yapmaktaki amacımız, çeşitlerin dayanıklılığını ölçmek, birim alandaki verimini saptamak, bölge iklimine adaptasyon yeteneğini belirlemek, hastalık ve zararlılarına duyarlılığını tespit edip sonuçlarını çiftçilerimizle paylaşarak bölgemiz tarımına en uygun, insan sağlığı açısından da faydalı olan tohum çeşitlerini belirlemek ve tanıtmaktır. Bu noktada toplumumuza bölgemizden en sağlıklı gıda üretimini, tarladan sofraya sloganı ile gerçekleştirme niyetindeyiz. Bu amaçla mesai arkadaşlarım bu çalışmaları, toprak hazırlığından tohum ekimine, gübrelemeden ilaçlama faaliyetlerine kadar her gelişim aşamasını titizlikle kontrol ederek yürüttüler. 25 dekar arazisini bize tahsis ederek ürünlerin her türlü bakımını üstlenen çiftçimiz, aynı zamanda İğneler Mahallesi Muhtarımız Halit Dindar’a ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Oleik ayçiçeği tanıtımının yapıldığı tarla günü etkinliğinde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mustafa Süleymanoğlu ise, “25 dekar alanda, beş çeşit oleik ayçiçeğin tanıtımı yapılıyor. Bu tarla gününü Kaymakamımız Fatih Kızıltoprak’ın tavsiyeleri ile gerçekleştiriyoruz. Oleik ayçiçek çeşit demonstrasyonumuz kurumumun 5 aylık çalışmalarının bir sonucudur. Son yıllarda oleik ayçiçeğine olan talep giderek artmaktadır. Bunun nedeni, içerisinde bulunan oleik asit miktarının zeytinyağına çok yakın olmasıdır. Zeytinyağında oleik asit düzeyi yüzde 55-90 iken oleik tip ayçiçeğinde bu oran yüzde 75-90 arasındadır. Oleik asitlerinin insan sağlığı açısından bir çok önemi var. Kötü huylu kolesterolü düşürür, kalp, damar tıkanıklıklarını önler, kansere karşı korur, çok yüksek ısılarda bile bozulmaz, ayrıca birçok endüstri alanında da kullanılmaktadır. Bu demonstrasyon bölgemizin tarım potansiyeline değer atfetmek amacıyla, çiftçilerimizin çeşit seçimlerinde rehber ve kendilerine yol gösterici olması niyetiyle hazırlanmıştır” diye konuştu.

Katılımcılar da program boyunca ürünleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldılar.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,