Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı badem fidanı ilaç zehirlenmesi eğitim

Bu haber kez okundu.

İzmirli girişimci iddialı: Tasarladığım güneş paneliyle verimi arttırdım
İzmir'in Torbalı ilçesi Ayrancılar'da oturan Ömer Yukarı (51 ), uzay mekiği görünümlü, küre tipli güneş enerjisiyle su ısıtma sistemi yaptı. Pano şeklindekilerin aksine 360 derece güneş gören ve daha az yer kapladığı gibi daha fazla sıcaklık sağlayan üründen, ilk etapta iki model imal edildi. Birinci tip konutlar, ikinci tip ise işyerleri için tasarlandı. İşyeri modeli, 8 metrekarelik alana kuruluyor ve yaklaşık 50 panoluk eski sistemin performansına denk geliyor. Türk Patent Enstitüsü'nden de ürününü onaylatan mucit Ömer Yukarı, " Ürünlerimde, var olan çift vakumlardan kullanıyorum. Donmalara karşı antifriz zorunluluğunu da ortadan kaldırdım. Tamamen yerli üretim. Poliüretan köpük yalıtımı kullandığım içinde cam elyaf kaplamalara göre sıcak suyu üç güne kadar soğutmadan içinde tutuyor." dedi.
Ev tipi sistemden ilk etapta 22 adet üretip sattığını anlatan Yukarı, şimdilerde ise endüstriyel alanlarda kullanılmak üzere, ev tipine göre 10 kat daha büyük, 2 ton sıcak ve 1,5 ton soğuk su kapasiteli, 240 vakum tüpü olan " Termogalaksi" adını verdiği sistemin üretimine geçtiğini kaydetti. Bir ay içinde seri üretime geçeceğini ifade eden Yukarı, "Eksi 20 dereceye kadar dayanıklı ürünüm, 4 saat içinde 90 dereceye kadar ısınıyor. Sıcaklık, 114 dereceye kadar çıkıyor. Ev tipini bin 500, sanayi tipini ise 15 bin liradan satıyorum. Kısa sürede kendini amorti ediyor. Ülkemizde güneş olduğu müddetçe boşuna elektrik parası ödemeye gerek yok." şeklinde konuştu.
Uzun yıllar Suudi Arabistan başta olmak üzere çeşitli ülkelerde bu sektörde çalıştığını ve son üç yıldır ciddi anlamda ar-ge çalışmaları yaptığını belirten Ömer Yukarı, "Dış ülkelerden yıllık izinlerimde Türkiye'ye geldiğimde, güneş enerjilerinin modellerinin şekilsiz olduğunu ve görüntü kirliliğinin ülkemize yakışmadığını düşünürdüm. Son olarak geldiğinde ise vakum tüplü güneş enerjilerinin çıktığını görünce bunu geliştirme fikri aklıma geldi." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı