Öne Çıkanlar e-fidancim tarım fuarı tarım paulownia ağacı fidanı Polonya

Bu haber kez okundu.

Kasım Ayı Tarım Takvimi
TARLA ZİRAATIa) Özellikle sıcak bölgelerde geç kalınmış toprak sürümleri yapılır. Geç eriyen gübreler toprağa karıştırılır.

b) Hububatta sıcak bölgelerde geç ekimler devam eder.

c) Ekimi yapılan tarlalarda sulama yapılır. Henüz kuvvetli kardeşlenme göstermeyen tarlalar loğlanarak sıkıştırılır. Soğukların köklere işlemesine engel olunur.

d) Ekilecek tohumlar ile ambarlarda mahsul muhafazası için mücadele yapılır.

e) Geç kalınmış harman işleri ile endüstri bitkileri hasadı (Pancar, pamuk, çeltik, v.s.) yapılır.MEYVECİLİKa) Bazı bölgelerde fidan çukurları açılmasına devam edilir.

b) Fidan dikiminin tam zamanıdır. Aşılı fidanlar tercih edilmelidir.

c) Özellikle turunçgillerde çeşitli hastalık ve zararlılarla mücadele yapılır..

d) Turunçgiller, muz ve zeytinlerde hasat devam eder. Ambalajlanır ve pazara sevkedilir.SEBZECİLİKa) Seralarda toprak işlemesi ve hazırlama devam eder. Kışı ılık geçen yerlerde kışlık sebzelerin yerleri hazırlanır. Sıcak yastık hazırlıklarına başlanır.

b) Kışı ılık bölgelerde yazlık ilk turfanda sebzeler ekilir.

c) Mücadele işlerine kışlık sebzelerde devam edilir.

d) Son turfanda sebzeler hasat edilerek ambalajlanır, muhafaza edilir ve değerlendirilir.BAĞCILIKa) Bağlarda sırık ve herekler toplanır ve gelecek yıla saklanır. Bağlara koyun ve sığır sürüleri salınarak yapraklar yedirilir. Böceklere yuva teşkil eden örtü böylece kaldırılır. Bazı soğuk bölgelerde omcalar toprakla höyük şeklinde örtülür.

b) Bazı sıcak bölgelerde üzüm hasadı ve değerlendirilmesi devam eder.HAYVANCILIKa) Ahır ve ağıllarda onarım ve bakım yapılır.

b) Hayvanlar çeşitli yemlerle beslenirler. Bazı yerlerde meralarda otlatma yapılabilir.

c) Bazı ılık bölgelerde yem bitkilerinin son hasatları yapılır.

d) Hayvan hastalıkları ile mücadeleye devam edilir.TAVUKÇULUKa) Mevsim dolayısıyla kümeslerin havalandırılmasına, temizlik ve dezenfeksiyonuna devam edilir.

b) Tavuklarda çeşitli bakım ve beslenme işleri yapılır.

c) Tavuk hastalıklarına karşı mücadele edilir.ARICILIKa) Arılar yeteri besin bırakılmış kovanlarda kış uykusuna bırakılır.

b) Hasad edilmiş ballar piyasaya sevkedilir.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,