26 Haziran 2017 Pazartesi

Zeytinyağı Metabolik Hastalığı Engelliyor

Zeytin dostu Derneği Tadım uzmanları Muğla TEK Koleji öğrencilerine zeytinyağını anlattılar. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş, polifenolce zengini zeytinyağının otuz kadar metabolitik hastalıkla savaştığını kaydetti.

11 Ocak 2016 Pazartesi 15:23
Bu haber 1519 kez okundu
Zeytinyağı Metabolik Hastalığı Engelliyor
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

 ZEYTİNDOSTU DERNEĞİ’NDEN MİNİKLERE ZEYTİNYAĞI EĞİTİMİ
Aliağa Haber / Foça HaberAliağa  / Dikili Haber / Bergama Haber / Karşıyaka Haber/ Menemen Haber / İzmir Yeni Vizyon Gazetesi 
Zeytindostu Derneği Tadım uzmanları Muğla TEK Koleji öğrencilerine zeytinyağını anlattılar. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş, polifenolce zengini zeytinyağının otuz kadar metabolitik hastalıkla savaştığını kaydetti. 
 
Zeytindostu Derneği, Özel Muğla Teknoloji ve Kültür Koleji (TEK) işbirliği ile öğrenciler modern bilimin ışığında zeytinyağı eğitimi aldılar. Zeytinyağı üretimimizin yaklaşık yüzde 15’inin elde edildiği Muğla’da gelecek nesillere sağlıklı beslenme, doğru zeytinyağı üretimi konusunda bilgiler aktarıldı.
 
Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eczacı Atilla Totoş, Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı, , Muğla İl Temsilcisi Feridun Kaykı’nın;  Rehber Öğretmen Murat Demirci ve Ortaokul Müdür Yardımcısı Şevkiye Korkut’un katılımıyla verdiği eğitimde zeytinyağının sağlık kaynağı olduğu vurgulandı. 
 
YAŞAMINIZIN BİR GÜNÜNÜ TADIM EĞİTİMİNE AYIRIN
Natürel Sızma Zeytinyağının şifa kaynağı olduğunu belirten Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Totoş, “Bundan sonraki tüm yaşamınız için bir gününüzü derneğimizin zeytinyağı eğitimine ayırmalısınız. Polifenolce zengin zeytinyağı otuz kadar metabolitik hastalığı engelleme yeteneğindedir. Bu yüzden zeytinyağı nimetinin bol olduğu ülkemizde vatandaşlarımızın sızma zeytinyağına hak ettiği ilgiyi göstermelerini diliyorum. Ülkemizde her yıl tüketim miktarının artış kaydetmesinin sebebi zeytinyağının iyileştirici ve hastalıklardan koruyucu özelliğidir” dedi.
 
KALİTELİ ZEYTİNYAĞINDA DOĞADAN KOKULAR BULUNUR
Duyusal açıdan zeytinyağının özelliklerini anlatan Tadım Panelisti Nurdan Nimet Kaykı ise, “Doğru zeytinyağı ile tanıştığınızda tabiatın içine gizlenmiş nadide kokular ve lezzetler ile karşılaşacaksınız. Bu lezzet ve rayihalar ile sofranızı şölen ve ziyafet sofrasına çevireceksiniz.”diye konuştu.
 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV