Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Atık yağlardan elektrik üretiliyor
Lavabolara dökülerek özellikle temiz suların kirlenmesine sebep olan atık yağların toplanarak geri dönüşümü sağlanıyor. Lisanslı firmalar tarafından toplanan atık yağlar, elektrik üretiminde kullanılarak ekonomiye yeniden kazandırılıyor.
Bağcılar Belediyesi, bitkisel atık yağların geri dönüştürülerek ekonomiye yeniden kazandırılması için çalışma yürütüyor. Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre çalışan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, özellikle vatandaşları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütüyor. Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 212 Alışveriş Merkezi’nde stant kuruldu ve vatandaşlara broşürler dağıtıldı.
Atık yağların lavaboya dökülerek yok edilmesinin büyük riskleri bulunuyor. Lavaboya dökülen 1 litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiği ifade ediliyor. Türkiye’de yıllık yaklaşık 1.5 milyon ton bitkisel yağ tüketimi oluyor. Özellikle kızarma türü yemeklerin yapımında kullanılan bitkisel yağlardan 350 bin tonun atık yağ haline geldiği ifade ediliyor.
Bağcılar’da ise 2011 yılında 62 bin litre atık yağ toplandı. 2009 yılından bu yana ise toplam 129 bin 927 litre atık yağ toplanarak geri kazandırıldı. Evinde 5 litre atık yağ biriktiren vatandaşların 444 28 45 numaralı ücretsiz telefon hattını araması ile atık yağlar evlerden de alınıyor.
Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’ne göre bitkisel atık yağ oluşturan, lokantalar, kafeler, fast-food zincirleri, okul, hastane ve fabrika yemekhaneleri bu atıkların geri kazanımı için lisans almış tesisler ve toplayıcılar ile yıllık sözleşmeler yapmakla ve bu atıkları geri kazanım lisanslı tesislere teslim etmekle yükümlü. Lisanslı firmalar topladıkları atık yağları, elektrik üretimi yaparak tekrar ekonomiye kazandırıyor.
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, vatandaşların çevre duyarlılığını artırmaya ve atıkların geri dönüşümünün sağlanmasına yönelik bilinçlendirme çalışmalarının devam edeceğinin ifade etti.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı