Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi vişne fidanı akif özkaldı paulownia ağacı fidanı limon fidanı

Bu haber kez okundu.

Bakan Eroğlu: Afyonkarahisar’ı teknolojik sera merkezi yapacağız
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’ı termal, sağlık ve kongre turizminden sonra teknolojik sera merkezi yapmak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Eroğlu, "Sera Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Kurulması için çalışmalarımız sürüyor. Artık, Türkiye çok yakında Afyon domatesini, biberini yemeye başlayacak." dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin(TİM) Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) binasında ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladığı toplantıda konuşan Eroğlu, Afyonkarahisar’ı termal, sağlık ve kongre turizminden sonra teknolojik sera merkezi yapmak için çalışmalara başladıklarını belirtti. Eroğlu, işadamlarına “Her türlü desteği vereceğiz, bürokrasiyi azaltacağız.” mesajını verdi.

Termal turizmden sonra yeni hedefin teknolojik sera projeleri olduğunu ifade eden Eroğlu, Afyonkarahisar’ın iklim yapısının ve alt yapısının buna oldukça uygun olduğunu kaydetti. Afyonkarahisar’ın diğer illerden avantajının jeotermal enerjiye sahip olması olduğunu ifade eden Eroğlu, "Bu konuda bir araştırma yaptırdım. Mesela Antalya'da 4 ay bitkiler uyku moduna giriyor. Ancak bizim ilimizde böyle bir şey yok. Afyonkarahisar’da iklim şartları güzel. Şimdiden iş adamlarımız teknolojik seralar kurmaya başladı. Bu konuda gereken desteklerde veriliyor. Artık, Türkiye çok yakında Afyon domatesini, biberini yemeye başlayacak." dedi. Afyonkarahisar’a bu konuda yatırımların devam ettiğini ve Sera Organize Sanayi Bölgesi(OSB) Kurulması için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Eroğlu, kentin karayolları, demiryolları ve havayollarının merkezi durumuna getirdiklerini hatırlattı.

Öte yandan Türkiye'yi tıbbi aromatik bitkiler merkezi haline getirmek için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Eroğlu, bunun içinde Afyonkarahisar’a modern bir tesisin temelini attıklarını kaydetti. Eroğlu, "Alternatif tıp gelişiyor. Türkiye'den 300 milyon dolarlık ihracat yapabiliyor. Sizlere bu konuda destek verebiliriz. Mobilya sektöründe her türlü desteği vereceğiz, bugün ormanlardan elde edilen odun miktarı 1,5 milyar metreküplük bir rakama ulaştı." diye konuştu.

"AFYONKARAHİSAR'IN İHRACATI ARTTI"

Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser de 2012 yılında Afyonkarahisar'ın yıllık toplam direkt ihracatının 2011 yılına oranla yüzde 7 artışla 308 milyon 647 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Türkiye genelinde 2012 yılı toplam ihracatında en yüksek ihracat gerçekleştiren 28’nci il olduklarını ifade eden Serteser, 119 ülkeye ihracat yapıldığını anlattı. Geçen yıl en fazla ihracatın gerçekleştiği beş ülkenin Irak, Çin, ABD, Hindistan ve Fransa olduğunu anlatan Serteser, en fazla ihracat edilen ürünlerin başında maden, yumurta, haşhaş, su ürünleri ve hayvansal ürünler olduğunu dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,