Öne Çıkanlar ağaç budaması adana tarım fuarı tarım jakaranda fidanı kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Biyogüvenlik Kurulu, Genetiği Değiştirilmiş Üç Mısır Çeşidinin Hayvan Yemlerinde Kullanılmasına Onay Verdi
Biyogüvenlik Kurulu Kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Biyogüvenlik Kurulu, BESD-BİR ve YUM-BİR’in, genetiği değiştirilmiş “MON810”, “MON88017” ve “59122xNK603” mısır çeşidi ve ürünlerinin hayvan yemlerinde kullanılması amacıyla yaptığı başvuru üzerine, “Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyo Ekonomik Değerlendirme Komitesi” tarafından hazırlanan Raporları ve kamuoyu görüşlerini değerlendirerek, söz konusu mısır çeşidi ve ürünlerinin Karar çerçevesinde ayırt edici kimlik, geçerlilik süresi, kullanım amacı, izleme koşulları, belgeleme ve etiketleme koşulları gibi hususlara uyulması şartıyla kullanılmasına oy çokluğu ile Karar verdi.
Biyogüvenlik Kurulu tarafından gerek görülmesi halinde, izleme raporlarına dayanarak komitelere bilimsel değerlendirme yaptırılması, bu değerlendirmelerin Kurul tarafından uygun bulunması halinde iznin devam etmesi söz konusu olacak. Kurul, herhangi bir risk tespiti halinde iznin iptali, belirtilen süre içerisinde herhangi bir olumsuzluğun tespit edilmesi halinde ilgili düzenlemeler çerçevesinde gereği yapılacak. “MON810”, “MON88017” ve “59122xNK603” mısır çeşidi ve ürünlerinin hayvan yemlerinde geni taşıyan mısır ve ürünlerinin ithalatı için başvurularda, mısırın taşımış olduğu gen ile ilgili Türkiye’deki ya da ithal edildiği ülkedeki akredite bir laboratuvardan alınan analiz raporu eşliğinde uygun olanların gümrük ve ithalat işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekecek. Ayrıca Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmeliğin 14. maddesinde yer alan İthalat, İhracat ve Transit kurallarına uyulacak.

-RİSK YÖNETİMİ VE PİYASA DENETİMİ İÇİN GEREKLİ VERİLER-

Risk Yönetim Planları başvuru sahibi firma ya da kurum tarafından yarından itibaren 30 gün içinde Biyogüvenlik Kurulu’na ulaştırılacak. Piyasada etiket ve GDO denetimleri Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce yapılacak.
İzleme koşulları, ilgililer tarafından yerine getirilecek. İthal edilen yem amaçlı mısırın depolandığı yerler ve depolardaki ürün miktarı, sevk edilen miktar, nakil aracı ve gönderilen adres, işleneceği tesisler ile işlenecek miktarların, piyasaya dağıtımı, iller ve yerleşim birimleri bazında satış yerleri, ambalaj şekli ve miktarı, taşıma ve koruma önlemleri ve varsa diğer izleme bilgilerinin Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne bildirilmesi gerekecek. Değişikliklerle ilgili bilgiler ivedilikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile paylaşılacak.

-YEMLERİN ETİKETLENMESİNDE BELİRLENMİŞ KURALLARA UYGULACAK-

Karara konu mısır ve ürünlerinin ithal, işlenme ve satışında yer alan paydaşların her biri tarafından GDO’lu mısırın son üründe tek başına ya da katkı maddesi olarak bulunduğunu gösteren bir belgenin bulundurulması gerekecek. Ayrıca Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmeliğin 18. maddesinde yer alan Yemlerin etiketlenmesinde belirlenmiş kurallara uyulacak.
“Güvenlik ve Acil Durum Tedbirleri”nin yer aldığı plan, 30 gün içinde Biyogüvenlik Kurulu’na sunulacak. Karara konu mısır ve ürünleri ile ilgili yıllık raporların, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından kendi görüş ve yorumlarını da içerecek şekilde, 6 aylık dönemler halinde hazırlanacak ve Biyogüvenlik Kurulu’na sunulacak.ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı