Öne Çıkanlar muğlada yağmur aa tarım fakıbaba kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Düşük Kalorili Kömürden Organik Gübre
Prof. Dr. Turan, kömür içersinde bulunan humik, fulvik asitlerin, bitkilerin büyümesi ve gelişmesinde etkili olabileceğini belirtti.

Kalori değeri düşük olan kömürleri laboratuvarda elementlere ayrıştırdıklarını ve gerekli işlemlerin ardından sıvı hale getirdiklerini anlatan Prof. Dr. Metin Turan, mevcut doğal kaynakların ve atıl durumda olan varlıkların kısa sürede verimli hale dönüştürülebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Ülkemizde tarımsal alanlarda ahır, yeşil gübre, kompost ve biogübre kullanılıyor. Ancak arazi çokluğundan dolayı bu gübreler yetersiz kalabiliyor. Biz de Sakarya ve Gazi Osman Paşa Üniversiteleriyle işbirliği halinde yaptığımız çalışmalarda, kalori değeri düşük olan kömürün gübre olarak kullanılabileceğini saptadık. Organik atıkların toprakta sağlayacağı olumlu katkılar çok daha düşük maliyetle elde edilecektir. Humik, fulvik asitler dışında bitki büyüme, gelişmesini sağlayan çiçek tomurcuğu oluşumu ve meyve tutumunu artıran, bitkilerin stres koşullarına karşı dayanımını artırmada önemli olan 20 adet aminio, citrik asit ile 10 organik asitin varlığını belirledik. Ülkemizde mevcut kaynaklarının bilinmeyen yönlerinin öne çıkarılması ve atıl durumda bulunan bu varlıkların daha etkin ve kısa sürede ekonomik olarak topraklarımızın daha iyi konuma gelmesine vesile olacaktır. Ayrıca bitkilere doğrudan uygulanması halinde verim ve kalite özelliklerinin, yani hastalıklara karşı daha dirençli, raf ömürleri daha uzun ürünlerin üretilmesine katkı sağlayacaktır.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı