Öne Çıkanlar makam aracı fındık fiyatları arttı can erik hasadı tarım fuarları abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Elle pamuk toplamak tarih oluyor
Seyhan Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, yaptığı açıklamada, stratejik öneme sahip bir bitki olan pamuğun üretiminin dünya genelinde 70'in üzerinde ülkede yapıldığını söyledi.

Geçen yılın resmi rakamlarına göre dünyada en çok pamuk üreten ilk 7 ülkenin sırasıyla Çin, Hindistan, ABD, Pakistan, Brezilya, Özbekistan ve Türkiye olduğunu belirten Girmen, pamuk bitkisinin, yaygın ve zorunlu kullanım alanıyla insanlık açısından, yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla da üretici ülkeler açısından büyük ekonomik öneme sahip bir ürün olduğunu ifade etti.

Girmen, pamuğun işlenmesi açısından çırçır sanayisi, lifi ile tekstil sanayisi, çekirdeği ile yağ ve yem sanayisi, linter ile kağıt sanayisinin hammaddesi durumunda olduğunu belirterek, ''Petrole alternatif olarak pamuğun çekirdeğinden elde edilen yağ, giderek artan miktarda biyodizel üretiminde de hammadde olarak kullanılmakta. Bu sebeplerin yanında nüfus artışı ve yaşam standardının yükselmesi, pamuk bitkisine olan talebi de artırıyor. Bu yönleriyle pamuğa olan ihtiyaç, tüm dünyada artış göstermekte ve geçtiğimiz dönemde hissedilen ekonomik kriz sebebiyle azalan üretim ve tüketim değerlerinin önümüzdeki dönemde artacağı beklenmektedir'' dedi.

Dünyada ortalama 32,5 milyon hektar alanda pamuk ekimi yapıldığını ve bu ekimden ortalama 24 milyon ton lif pamuk elde edildiğini belirten Girmen, şöyle devam etti:
''Pamuk tüketiminde ilk üç sırayı Çin, Hindistan ve Pakistan alıyor. Bu ülkeleri sırasıyla Türkiye, ABD ve Brezilya izliyor. Son 10 yılda birim alandan elde edilen verimlerin ortalamasına göre ilk yedi ülke Avustralya, İsrail, Türkiye, Brezilya, Suriye, Çin ve Meksika. Son beş yılın ortalamasına göre dünyada en çok pamuk ithalatı yapan ilk yedi ülke Çin, Türkiye, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Tayland ve Vietnam. En çok ihracat yapan ilk yedi ülke ise ABD, Hindistan, Özbekistan, Brezilya, Avustralya, Yunanistan ve Türkmenistan.''

Makineli hasat şart

Girmen, Türkiye'deki yıllık üretim miktarı 2 milyon 500 bin tonun üzerinde olan pamuğun en iye şekilde değerlendirilmesi için, elle hasat yerine, makineli hasat yapılması gerektiğini söyledi.

Pamuk hasadına başlanılan Çukurova yöresinde üreticilerin zorda kalmadıkça elle hasat yaptırmadığını anlatan Girmen, şunları söyledi:

''Geçmiş yıllarda pamuğun elle toplanması ve çuvallanması aşamasında oluşan kirlilik, kalite kaybına neden oluyordu. Bu olumsuzluk, makineli hasatla aşılmaya başlandı. Artık üreticiler zorda kalmadıkça elle pamuk hasadı yaptırmıyor. Deyim yerindeyse elle pamuk hasadı Çukurova yöresinde tarih oluyor. Pamuktaki kirliliği önlemek, tekstil ve konfeksiyon sektörü, dolayısıyla ekonomi ve ihracat açısından çok önemli. Gelişen teknoloji sayesinde pamuk toplama makineleri ile hasat sadece Çukurova'da değil, Türkiye'de hayli yaygınlaştı.''

Girmen, Türk sanayicisinin, ihtiyacı olan pamuğu Türk çiftçisinin üretiminden karşıladığı sürece pamuk üretiminin önünün uzun yıllar açık olacağına inandığını, bunun aynı zamanda diğer tarım ürünleri açısından da geçerli olduğunu söyledi.
Ekim alanları arttıkça makineli hasatta sıkıntı olabileceğini anlatan Girmen, ''Bu sorunun aşılabilmesi için kullanılmış makinelerin ithalatı dahil bir takım düzenlemeler ve teşvikler düşünülebilir'' diye konuştu.

Girmen, büyük arazi sahiplerinin satın aldıkları makineyi kendi ürünlerinin toplanmasında kullandığı gibi, başka üreticilere de kiraya verdiğini, elle yapılana oranla daha ekonomik ve ucuza mal olan hasadın, 3-4 gün gibi kısa bir sürede bittiğini, bir pamuk toplama makinesi ile sezonda 600-700 işçinin yapabileceği 6 bin dekar alanda hasat gerçekleştirilebildiğini kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,