Öne Çıkanlar ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Emirdağ’da baraj sayesinde 5 bin dekarlık arazide sulu tarım yapılacak
Yedikapı Deresi üzerine yapılacak ve 3,1 milyon metreküp depolama hacmine sahip olacak baraj ve sulama tesisi, 5 bin 350 dekar arazinin sulu tarıma açmasını sağlayacak. Bölge insanı toplam 3 milyon 840 bin liralık fazla gelir artışı elde edecek.
Tesisin temel atma töreninde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Emirdağ’a hizmet etmek boynumuzun borcudur. Yıllardır Emirdağ’ın hayali olan Emirdağlı vatandaşların hasretle beklediği Yedikapı Barajı'nı hayata geçirmekten ve 2009 yılında verdiğim sözü yerine getirmekten büyük mutluluk duyuyorum.” dedi. Emirdağ ilçesine ait 5 bin 350 dekar tarım arazisinin tamamen kapalı, basınçlı, borulu sulama altyapısı sayesinde en modern tekniklerle sulanacağını belirten Eroğlu, sulama alanından dekar başına 718 TL, toplam alandan ise 3 milyon 840 bin liralık gelir artışı sağlanacağını ifade etti.
Emirdağ’a yaptıkları yatırımların bununla da sınırlı olmadığını kaydeden Eroğlu, 23 bin 500 dekarlık Çıldırım Sulaması İkmal Yenilemesi ile 70 dekarlık Çıldırım Depolaması Rekreasyon Tesisini tamamlayarak hizmete sunduklarını anlattı. Eroğlu, “Emirdağ 2. ve 3. kısım, Çaykışla Köyü Dandin Deresi, Çatallı Köyü, Gömü Kasabası, Karacalar Köyü, Ekizce, Suvermez, Yavuz, Dağılgan ve Ağılcık Köyü taşkın koruma tesislerini inşa ederek Emirdağ’ı taşkın zararlarından koruduk." şeklinde konuştu.
2003-2011 yılları arasında 40 bin 240 dekar alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığını aktaran Eroğlu, şunları söyledi: "Aynı dönemde 409 bin 200 adet fidanı toprakla buluşturduk. Sözleşmeli fidan üretimi çerçevesinde 10 bin adet fidan üretimi yaptırarak vatandaşlarımıza ek gelir sağladık. 7 adet şehitler ormanı, 8 adet köy ormanı, bir adet piknik ve mesire yeri ve Emirdağ Kent Ormanı tesis ettik ve bir adet meteorolojik gözlem istasyonu kurduk.” Eroğlu, Yedikapı Barajı'nın Emirdağ'a hayırlı, uğurlu olmasını ve bereket getirmesini temenni etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı