Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Enerji Tarımı Araştırma Merkezi Açılıyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın Araştırma Enstitüleri bünyesinde şu ana kadar açılmış olan 5 İhtisas Merkezine (Tohum Gen Bankası, Kuraklık Test Merkezi, Tıbbi Aromatik Bitkiler Merkezi, Hayvansal Biyoteknoloji Merkezi, Tavukçuluk Saf Hat Geliştirme Merkezi) ilave olarak Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde de Enerji Tarımı Araştırma Merkezi açılacağı bildirildi.

Açıklamada, “Fosil kaynaklarının günden güne tükenmesi ve enerjiye olan talebin artmasının, dünyada yenilenebilir kaynaklarından enerji elde edilmesi (biyodizel, biyoetanol, biyogaz ve biyomas) üzerinde araştırmalara yoğunluk kazandırmıştır. Türkiye’de EPDK’nın yaptığı son düzenlemelerle 2013 yılından itibaren benzin ve mazota kademeli olarak her yıl artan oranlarda yurt içinde üretilen biyoyakıt katma zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda; Bakanlığıca Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde ‘Enerji Tarımı Araştırma Merkezi’ kurularak, ülke genelinde yenilenebilir tarımsal kaynaklardan biyoyakıt elde edilmesi için temel ve uygulamalı araştırmalar yürütmekle görevlendirilmiştir. Bu merkezde; gıda amaçlı kullanılmayan ikinci kuşak tarımsal atıklar, ağaç kabuğu, yaprak, sap, talaş gibi odunsu ve karbonlu maddeler ile organik kaynaklar ve alglerden (yosunlardan) biyoyakıt elde edilmesi için üretim teknolojilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Merkez bünyesinde; biyodizel, biyoyakıt ve biyokütle birimlerini içeren gelişmiş laboratuarları barındırmaktadır. Merkezde biyodizel ve biyoetenol üretimi ve bu ürünlerin standartlara uygunluğunun test edilmesi yanında ulusal ve uluslararası araştırmalar yapılması amaçlanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, merkezin açılışının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katılımıyla 30 Aralık 2011 Cuma günü saat 14.00’de yapılacağı bildirildi.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı