Öne Çıkanlar Gıda vairo badem çeşidi fakıbaba şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Güneş enerjisiyle bedava sulama
Ankara İl Özel İdaresi ve Polatlı Kaymakamlığı tarafından ortaklaşa yürütülen proje ile Kargalı Köyüne güneş enerjili tarımsal sulama sistemi yaptırıldı. Proje köylüyü tarlalarını sulamak için ödeyeceği elektrik ve su parasından kurtarıyor.

Polatlı’nın en büyük köylerinden biri olan Kargalı’ya 1987 yılında sulama amaçlı kullanılmak üzere bir gölet yaptırılmış. Ancak zaman içerisinde köylünün suya olan ihtiyacı artınca göletin kapasitesinin arttırılması için ne yapılabileceği üzerine düşünülmüş.

İlk olarak Sakarya Nehri’nden su getirilmesi planlanmış. Ancak maliyet yüksek olunca bu projeden vaz geçilmiş. Bunun üzerine daha az maliyetli olan kuyulardan su çekilmesi gündeme gelmiş. Bu seferde köye gelecek kabarık elektrik faturaları göz korkutmuş.

Ama bu soruna çözüm bulmak zor olmamış.

gün ışığı elektriğe çevriliyor. Üretilen elektrik sayesinde kuyulardan su çekiliyor. Böylece köylünün cebinden hem tek kuruş para çıkmıyor.

Gölette biriken su ile 3 bin dekarlık arazi sulanabiliyor.

Kargalı köyü sakinleri ise projeden memnun. Köyün muhtarı Metin Tekeli, kurak geçen günlerin ardından gölette biriken su sayesinde ekinlerini kurtarabildiklerini söyledi.
Ayrıca bu proje çevrecilerden de tam not alacak gibi gözüküyor.

Polatlı için tek proje bu değil elbet. Önümüzdeki aylarda sulama suyunun yanında içme suyunun sağlanması içinde bir çalışma başlatılacak.

Öte yandan güneş panelleri vasıtasıyla üretilen elektriğin fazlası da Başkent Elektriğe satılarak gelir elde edilmiş olacak.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı