Öne Çıkanlar adana tarım fuarı ağaç budaması tarım kapanış fiyatı hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Hal Yasası 1 Ocak'ta Yürürlükte
Milletvekili Boğa, 2012 yıllında yürürlüğe girecek olan ve kamuoyunda “Hal Yasası” olarak bilinen düzenleme ile ilgili olarak Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Muğla, Aydın illerinin AK Partili Milletvekillerine yönelik bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.
 
TOPTAN ÜRETİMİN YÜZDE 25’İ ZAYİ OLUYOR
 
AK Parti Milletvekili Ali Boğa moderatörlüğünde düzenlenen toplantıda, kanunun kendi müsteşarlığı döneminde Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca hazırlandığını ve 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe gireceğini açıkladı. Kanunun yaş meyve ve sebze üreticileri, tüketiciler ve belediyeler açısından çok önemli yenilikler getireceğini belirten Boğa, ülkemizde yaş meyve ve sebze ticaretinin 60 milyar dolarlık bir sektör olduğunu ve sektörde 23 milyar dolar tutarında kayıt dışılık olduğunu belirtti. Boğa ayrıca, uygun olmayan depolama, taşıma ve sunma koşullarından dolayı toptan üretimin yüzde 25’inin zayi olduğuna dikkat çekti.
 
HAL YASASININ GETİRDİĞİ YENİLİKLER
 
Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Ali Boğa, “Yeni yasa ile hal kayıt sistemi kurulacak. Böylece ülkemizin herhangi bir yerinde alım ve satıma konu sebze ve meyvelerin miktar ve fiyatlarına ulaşılabilecektir. Toptancı haline bildirimde (Hal Kayıt Sistemine) bulunmak kaydıyla genel olarak hal dışında da toptan alım satım yapılabilecektir. Meslek mensupları kayıt altına alınacak, böylece üreticiler mallarını satacakları tacirlerin irtibat bilgilerine erişebilecek ve onlar hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Üreticiler, ürünlerini daha çok kar edebileceği pazarlara yönlendirebilecek, geleceğe yönelik planlama yapabilecek ve tacirler karşısında daha güçlü bir pozisyonda bulunabilecektir.
 
Hal içi ve dışı işlem maliyetleri azaltılacak, böylece tüketici daha ucuza mal temin edebilecek. Sebze ve meyve fiyatlarının enflasyon üzerindeki olumsuz etkisi giderilecek, kayıt dışılık azalacak ve buna bağlı olarak belediye gelirleri artacaktır. Semt pazarları modern bir yapıya kavuşturularak, tüketicilere daha düzenli ve hijyenik bir ortamda alış veriş imkanı sunulacaktır. Bu düzenlemeler içinde, pazar yerlerinin kuruluş ve işleyişi, pazarcıların uymak zorunda olduğu kuralar, bu kurallara uymayanlara uygulanacak cezalar, belediyelerin sorumlulukları yer almaktadır. Kanunla, pazarcıların yüksek sesle satış yapmaları yasaklanmış, buna uymayanlara da idari para cezası öngörülmüştür” dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı