Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda vairo badem çeşidi şiddetli yağış ağaç budaması

Bu haber kez okundu.

Hayvan gübresinden elektrik üretilecek
Fosil yakıtların çevreye verdiği zararı ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla 'biyogaz' kullanımı devreye giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen proje kapsamında tarım ve hayvancılık faaliyetlerinden kaynaklanan gübre ve diğer organik atıklar biyogaz tesislerinde işlenerek elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülecek. Projeyle ilgili değerlendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, iklim değişikliği ile mücadele ve temiz bir çevre için fosil yakıtların azaltılması gerektiğini ifade ederek biyogazı önemsediklerini söyledi. Gübre ve organik atıkların işlenerek elektriğe dönüştürüleceği ilk biyogaz tesisi 2014 yılında faaliyete girecek.

Biyogazdan elektrik ve ısı üretme projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Federal Alman Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı arasındaki "Çevre Alanında Ortak İkili İşbirliği" çerçevesinde yürütülüyor. Çalışmalara Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da destek veriyor. Fosil yakıtların yerine biyogazdan elde edilecek enerjinin kullanılması yoluyla iklimsel desteğin yanı sıra gübrelerin ve diğer organik atıkların toprağa ve yüzeysel sulara olan olumsuz etkilerinin de giderilmesi hedefleniyor. Biyogaz tesisinden çıkan maddenin tarım uygulamalarında kontrollü bir biçimde kullanılması sağlanacak. Türkiye'nin ilk biyogaz projesi öncelikli olarak hayvansal atıkların yönetimine ilişkin yasal altyapı oluşturulacak. Kurumsal kapasite geliştirilme çalışmalarının ardından pilot bölgede örnek bir tesis kurulacak.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı