Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

'ilaç Değil Böcek Kullanın'
ADANA (AA)- Türkiye'de yılda ortalama 30-35 bin ton tarım ilacı kullanıldığını, bunun için 160 milyon euro para harcandığını belirten Prof.Dr. Nedim Uygun, dünyada tarım ilacı pazarının 26 milyar euro'yu geçtiğini söyledi. Bunun yanı sıra, tarım ilaçlarının bilinçli kullanılmadığından doğayı, insan ve hayvan sağlığını tehdit ettiğini anlatan Prof.Dr. Uygun, "Mesela gıda maddelerinde ilaç kalıntıları bırakıyor. Zararlı canlılar ilaçlara karşı direnç kazanıyor. Hedef alınmayan birçok yararlı canlıları öldürüyor. Doğal denge bozuluyor. Hava, toprak ve su önemli ölçüde kirleniyor" dedi.

"YARARLILARDAN YARARLANILMALI"

Tarımda kimyasal yerine zirai mücadele yöntemlerinin kullanılmasını öneren Prof.Dr. Nedim Uygun, "Biyolojik mücadele bitkilerde ürün kaybına neden olan zararlı canlılara karşı yararlı canlıların kullanılmasıyla zararlıların baskı altında tutulmasıdır. Doğada zararlı türlerin 3 katı kadar yararlı türler vardır ve bunlardan yararlanılmalıdır. Kimyasal mücadelenin aksine bu yöntem çevreyi de kirletmez" diye konuştu.

Tarım ilacı yerine böcekler, akarlar, bakteriler, virüsler, yumuşakçalar, balıklar ve kuşların kullanılabileceğini aktaran Uygun, bu sayede doğal dengenin de korunacağını bildirdi.

"FAYDALARI ÇOK"

Üreticiye devletin gereken desteği vermesi halinde biyolojik mücadelenin Türkiye'de yerleşeceğini ve kimyasal mücadelenin yerini alacağını vurgulayan Prof.Dr. Nedim Uygun, şöyle konuştu:

"Örneğin Rusya'ya ihraç edilen tarım ürünlerinde ilaç kalıntısı olduğu için geri gönderildiği sık sık gündeme gelir. Biyolojik mücadele yerleşirse belki ilaçlardan tamamen kaçınamayacağız ama eğer 5 kez ilaçlama oluyorsa ilaçlama azalacak, ürün ilaçlı olmayacak, ürün geri gelmeyecek ve insanlar ilaçlı ürün yemeyecek. Kimyasal mücadele yararlılara da zarar veriyor. Ülkemizin ve doğamızın geleceği için bu çağrıya kulak verilsin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,