Öne Çıkanlar pastane denetimi chicago borsası yetiştiricilik kursu besi sığırı yetiştiriciliği tarım

Bu haber kez okundu.

Kayseri Şeker, pancar ekim alanlarını uydu sistemiyle takip edecek
Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Mahzemin kasabasında düzenlenen törenle 2012 yılının ilk pancar tohumu toprağa atıldı. Bu yıl itibariyle pancar ekim alanlarının tespiti ve arazi ölçümleri 'Coğrafi Bilgi Sistemleri' verilerine dayalı olarak belirlenecek.

        Törende konuşan Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Bu yıldan itibaren arazilerin ölçüm işlemleri tamamen uydu sistemi aracılığı ile yapılacaktır. Uydu sistemlerinden koordinat alınarak yapılan bu ölçümler, yine bu sistem aracılığı ile kayıt altına alınacaktır. Yine bu sistemin; doğru ölçüm yapabilmek, mükerrer ölçümün önüne geçebilmek, ekim alanlarındaki pancar miktarını doğru tahmin edebilmek ve münavebe alanlarının sağlıklı takip edilebilmeleri için faydalı olacağı kanaatindeyiz.” dedi.

        İlk tohumun toprakla buluşması için düzenlenen törene Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, yönetim ve denetim kurulu üyeleri, fabrika müdürleri ve çok sayıda çiftçi katıldı. Toprağa ilk tohumun atılmasından önce çiftçilere hitaben bir konuşma yapan Hüseyin Akay, geçtiğimiz yıl boyunca yapılan uygulamalar ve hayata geçirilen tasarruf tedbirleri çerçevesinde, çok önemli ve somut gelişmeler yaşandığını kaydetti. Akay, şöyle konuştu: “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl, verim ve üretim açısından çok verimli bir dönem yaşandı. Özellikle temiz pancar hususundaki uygulamalarımız hayata geçirildi ve ilk etapta başarıya da ulaşıldı. Yine bu temiz pancar uygulaması ile birlikte çiftçimize önemli bir artı değer kazandırılmış oldu. Küspe konusunda da çiftçimiz lehine önemli uygulamalar ortaya konulduğu göz önüne alındığında, iyi bir faaliyet yılı geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Geçtiğimiz dönemi bir başka açıdan, yani fabrikamız açısından ele alacak olursak, son yıllarda hiç yakalanamayan bir başarı grafiği yakalandı.”

        Karlılık ve işletmedeki verimlilik oranındaki rakamlar, hesapların üzerinde bir oranla yükseldiğini hatırlatan Akay, “Bunun temelinde de bizim bir ekip olarak hareket etmemiz ve sizlerin bize destek vermesi yatmaktadır. Özellikle tasarruf ve verimlilik ilkelerine bağlı kalmamız, şeker iskontolarında şirketin lehine yapılan uygulamalar bu başarıyı daha da perçinlemiştir. Çünkü burada önemli olan fabrikanın ayakta kalabilmesidir. En az bunun kadar önemli olan da çiftçimizin gelirinin ve refah seviyesinin yükseltilerek, daha başarılı bir tarım faaliyeti yürütür seviyeye ulaştırılmasıdır. Bu fabrikanın varlığı, çiftçinin varlığı için gereklidir. Çiftçi, varlığını sürdüremeyecek olduktan sonra, fabrikanın varlığının da bir anlamı yoktur. Bu nedenle bizim size olan hizmetimizde asıl gayemiz budur. Önümüzdeki dönemdeki en büyük yatırımlarımız, çiftçilerimizin gelirinin ve verimliliğinin artırılması yönünde olacaktır. Bu konuda ekip arkadaşlarımız önemli bir araştırma içerisindeyiz.” diye konuştu.

        EKİM ALANLARI TEBPİTİ VE TOPRAK ÖLÇÜMÜ ARTIK UYDUDAN YAPILACAK

        Akay, 2012 yılının çiftçi açısından çok önemli bir yıl olacağını, pancar ekim alanlarının ve arazi ölçümlerinin artık uydu sistemi ile belirleneceğini söyledi. Akay, şöyle devam etti: “Özellikle bu yıldan itibaren pancar ekim alanlarının tespiti ve arazilerin ölçümü, Coğrafi Bilgi Sistemleri ölçümüne dayalı olarak belirlenecek ve arazilerin ölçüm işlemleri de yine uydudan yapılacaktır. Uydu sistemlerinden koordinat alınarak yapılan bu ölçümler, yine bu sistem aracılığı ile kayıt altına alınacaktır. Bu sistemin, doğru ölçüm yapabilmek, mükerrer ölçümün önüne geçebilmek, ekim alanlarındaki pancar miktarını doğru tahmin edebilmek ve münavebe alanlarının sağlıklı takip edilebilmesi için faydalı olacağı kanaatindeyiz. Özellikle gübre ile ilgili geçtiğimiz aylarda topraklarınızdan numuneler alarak, laboratuvar ortamlarında çeşitli analizler yaptırdık. Bunun sonucunda, topraklarımız için uygun gübreler örnekleri tespit edildi ve yapılan bu çalışmalar, geçtiğimiz aylarda yapılan seminerler ile sizlere anlatıldı. Sonuçta gübrenin büyük oranda yurt dışından geliyor olması, gübrenin sağlıklı ve doğru oranda kullanılması, bütçemizin kontrolü ve topraklarımızın sağlığı açısından çok önemlidir.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı