Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Lisanslı Depoculuk Sisteminin Ayrıntıları Web Tarım Tv’de
ANKARA (ANKA) – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, resmi yayın organı olan Web Tarım TV’de “Lisanslı Depoculuk Sistemi”nin detaylı haber dosyasını Pazartesi gününden itibaren yayınlanacak.
Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin kısa bir süre önce Lisanslı Depoculukla tanıştığı anımsatılarak, “Toprak Mahsulleri Ofisi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ortaklaşa yürüttüğü Lisanslı Depoculuk sistemi ilk olarak Ankara’nın Polatlı ilçesinde hayata geçti. Konunun önemine dikkat çekmek ve üreticiyi bilgilendirmek için harekete geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, resmi yayın organı olan Web Tarım TV’de konuyu detaylı bir haber dosyası haline getirdi. Dosya haber 10 Ekim Pazartesi gününden itibaren Web Tarım TV’de yayınlanacak” denildi.

-ÜRETİCİ, HASAT SONRASINDA ÜRÜNÜNÜ HEMEN SATMAK İSTEMEZSE, ÜRÜNÜNÜ DEPOYA GÖTÜRÜYOR-

Hem üretici hem de tüccar için çok yeni olan bu uygulamanın sektör paydaşları için büyük kolaylık sağladığı vurgulanan açıklamada, bugüne kadar üreticinin hasat sonrasında ürünü saklayamadığı için malını düşük fiyattan elden çıkarmak zorunda olduğu kaydedildi. Açıklamada, lisanslı depoculuk sayesinde üreticinin bu mağduriyetinin ortadan kalktığının altı çizilerek, “Üretici, hasat sonrasında ürününü hemen satmak istemezse, ürününü depoya götürüyor. Burada mühendisler tarafından üründen alınan numuneleri laboratuar ortamında inceleyerek çeşidine, kalitesine, miktarına ve üreticinin ismine göre sınıflandırıyor. Şayet ürün, deponun standartlarına uygunsa elektronik senetler karşılığında teslim alınıp depolanarak saklanıyor. Sonrasında piyasanın arz ve talep durumuna göre üretici kendi için karlı olduğuna inandığı dönemi bekleyerek ürününü iyi bir fiyattan satıyor” ifadeleri kullanıldı. Lisanslı depoculuk uygulamasının tek faydasının bu olmadığı belirtilen açıklamada, üreticinin ürününü sağlıklı ve güvenilir koşullar altında saklayabildiği gibi hırsızlık, yangın gibi durumlara karşı da koruduğu kaydedildi.
Açıklamada, ürün karşılığında kendisine verilen elektronik senetler ile üreticinin paraya ihtiyaç duyduğunda ürününü satmayı beklemeden elindeki senetleri teminat göstererek bankadan kredi çekebileceği belirtildi.

-2 BİN ÜRÜN TESLİM EDİLDİ-

Açıklamada, “Çiftçi ayrıca, ürünü Lisanslı Depoya emanet ettiği takdirde stopajdan da muaf olacak. Tüccarlar ise Lisanslı Depolardan aynı cins ve kalitede ürünü istediği anda istediği miktarda elektronik ortamdan alabilecek. Bunun yanı sıra depo inşa etme maliyetinden kurtulan tüccar, gelir ve kurumlar vergisinden de muaf olacak. Uygulamanın başladığı temmuz ayından bu yana Polatlı’daki Lisanslı Depoya 2 bin 164 ton ürün teslim edildi. 4 aylık süreçte 109 elektronik ürün senedinin alımı ve satımı yapıldı. Depoya sadece hububat alımı yapılıyor” denildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,