Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Nobel tıp ödülü kök hücre çalışmasına
Nobel Tıp Ödülü'nün bu yılki sahipleri Japon bilim adamı Shinya Yamanaka ile İngiliz bilim adamı John Gurdon oldu.

İsveç'in başkenti Stockholm'de toplanan Nobel komitesi yaptığı açıklamada, ödülün "olgun hücrelerin, kök hücreye dönüştürülebileceğine yönelik keşifleri" nedeniyle Yamanaka ve Gurdon'a verildiğini bildirdi. Komite, bu çalışmanın "hücrelerin ve organizmaların nasıl geliştiğine yönelik anlayışı tamamen değiştirdiğini" vurguladı.

İki bilim adamı, olgun hücreleri nükleer programlama sayesinde asil hallerine dönüştürmenin yolunu buldu. IPS denen bu yöntemle elde edilen kök hücreler, vücudun herhangi bir yerinde farklı bir organizma olarak gelişebiliyor. Nobel komitesi, "John Gurdon'un araştırması olgun hücrelerin artık geri dönülmeyecek bir süreçte oldukları dogmasına meydan okudu. Yamanaka da olgun hücrelerin, kök hücreye dönüştürebileceğini keşfetti." dedi.

İsveç radyosuna konuşan Gurdon, 40 yıl önceki bir araştırmasının ödül almasından dolayı çok şaşırdığını belirtti. Gurdon, "Bu kadar uzun süre geçmesine rağmen çalışmamı ödüllendirmelerine minnetarım. Çok iyi işler yapan Yamanaka ile de bu ödülü paylaşmaktan ayrıca mutluyum." diye konuştu. İki bilim adamı, 1,2 milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı