Öne Çıkanlar aa tarım kapanış fiyatı muğlada yağmur fakıbaba

Bu haber kez okundu.

Ordu'da fındık toplama makinesi denendi
Fındığın maliyetini düşürmeye yönelik çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Ordu’da fındık bahçesinde denenmesi yapılan fındık toplama makinesi günde 10 ile 15 ton arasında fındık topluyor. Patoz vazifesi de gören makine aynı anda fındığı dış kabuğundan da ayırıyor.

İtalya’nın 50 yıl önce bu sisteme geçtiğini belirten firma yetkilisi Renzo Bellachioma, bir makine ile günde 70 litre benzin harcayarak 15 ton fındık toplandığını söyledi. Bellachioma, “Daha önce İtalya’da burdaki gibi biz de elle topluyorduk. Düşündük ve bu sistemi değiştirmeye karar verdik. Birçok ağaçları söktük ve arazileri düzleştirdik. Ağaçları sıra halinde diktik. Makine aynı anda fındığı topluyor ve çotanağı fındıktan ayırarak arkasındaki depoya boşaltıyor.” şeklinde konuştu.

Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı ise fındıkta maliyet unsurları hesaplandığında işçilik ücretlerinin yüzde 50 seviyelerinde olduğunu söyledi. Avcı, "Makineli üretime geçiş elbette tüm fındık üreticilerinin hayalidir. Ancak mevcut şartlarla makineli tarıma geçmenin ne kadar zor olduğunu İtalyan firmalar da yerinde gördü.” dedi. Başkan Avcı, tarımda makineli döneme geçmenin önemine değinerek, “Hiçbir şey imkansız değil, bu zorluğu da aşmak bizim görevimiz. Dünya bu teknolojileri kullanırken bizim hala geleneksel yöntemlerle bu üretimi yapmamız ve dünyada söz sahibi olmamız mümkün değil.” ifadesini kullandı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı