Öne Çıkanlar lavanta yetiştiricilliği kefir ayçiçeği interfresh fuar lavanta

Bu haber kez okundu.

Prof. Dr. Serin: Atık çamuru mera ıslahında kullanılabilir
Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Serin, bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kentsel atık suların arıtılması sonucunda ortaya çıkan çamurların miktarının gün geçtikçe arttığını söyledi. Bu atıkların depolama ve nasıl değerlendirilebileceği sorunlarının ortayı çıktığını hatırlatan Prof. Dr. Serin, atık çamurlarının mera ıslahında kullanılmasının yararlı olacağını belirtti.

        Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü'nce, KASKİ ile Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi’nin ortaklaşa yürüttükleri ‘Farklı Özellikteki Bozulmuş Meralarda Kentsel Arıtma Çamuru ve İnorganik Gübre Uygulamalarının Mera Verimi ve Toprak Özellikleri Üzerindeki Etkileri’ adlı TÜBİTAK projesi hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

        KASKİ Genel Müdürlüğü’ndeki toplantıda konuşan KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, söz konusu projeye 2007 yılında Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Serin ile başladıklarını ve bu projeyi başarıyla tamamladıklarını kaydetti. Batukan, “Bugün burada proje sonuçlarının ilgili kurumlar ile paylaşımı amacıyla bilgilendirme toplantısı yapmaktayız. Bu proje kapsamında atıksu çamurlarından nasıl fayda sağlanılır konusunda araştırılmalar yapıldı. Toprağın fiziksel ve kimyasal yapısına ve bitkiye olan etkileri araştırıldı. Böylesine güzel bir projeye imza atmaktan büyük bir memnunluk duyduk ” dedi.

        Projeye verdikleri katkı ve desteklerden dolayı KASKİ’ye teşekkür eden Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yunus Serin ise konu hakkında şu bilgileri verdi: “Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kentsel atık suların arıtılması sonucunda ortaya çıkan çamurların miktarının gün geçtikçe artması, bu atıkların depolama ve nasıl değerlendirilebileceği sorunlarının gündeme gelmesine neden olmuştur. Atık çamurların yüksek oranda ağır metal içermesi tarımsal alanlarda kullanılmasını sınırlandıran en büyük etkendir. Günümüzde giderek önem kazanan sürdürülebilir dünya çerçevesinde atıkların büyük ölçüde çevre kirliliğine neden olmadan bilinçli bir şekilde tarımsal alanlarda kullanılması mümkündür. Bu araştırmada da bozulmuş bir merada kurulan suni merada atık çamur ve kimyasal gübre uygulamalarının toprağın fiziksel ve kimyasal yapısına, toprakta ve bitkide ağır metal birikimine ve meranın yem verim ve kalitesine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda KASKİ atık çamurunun mera ıslahında bitki ve toprakta ağır metal kirliliğine neden olmadan mera ıslahında kullanılabileceği belirlenmiştir.”

        Batukan, önümüzdeki günlerde KASKİ atık çamurunun Kayseri’de kullanımı için bu çalışmaya benzer yeni araştırmaların yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı