Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

Tarım sulamasında tasarruf sağlayan yöntem geliştirildi
ÇANAKKALE (CİHAN) - ABD Michigan Eyalet Üniversitesi ve İtalya Basilicata Üniversitesi’yle yürütülen ortak proje sonucunda geliştirilen yöntemle toprak altına yerleştirilen su geçirmez bir madde, yağmur suyunu daha fazla tutarak verimi arttırıyor.

Yaklaşık yüzde 50 su tasarrufu sağlayan ve verimi iki kat arttıran yeni teknikte toprağın 30–40 cm. altına serilen polietilen membranlarla (STB) kuru tarım alanlarında yağmur suyu uzun süre tutulabiliyor. Sulu tarımda ise sulama aralığının daha uzun olması sağlanarak tasarruf yapılıyor.

Dünyada ilk olan yöntemin denemesi, Doç. Dr. Yasemin Kavdır’ın proje yürütücülüğünü yaptığı doktora tez çalışmasında, Arş. Gör. Kürşad Demirel ile beraber Ezine ilçesinde yapıldı. İki yıllık çalışma süresince STB kullanımının kumlu topraklarda yetişen çim bitkisi üzerine etkileri araştırıldı ve yaklaşık yüzde 50 su tasarrufu sağlanarak iyi kalitede çim yetiştirilebileceği tespit edildi. Michigan’da ise lahana ve patates verimi, normal miktardaki suyun yüzde 60’ı kullanılarak iki kata kadar arttırıldı. Deneme için İtalya’da tasarlanan tarım aletiyle de büyük arazilere uygulama yapmak kolaylaşacak. ÇOMÜ, deneylerin sonuç vermesi üzerine çalışmalarını, Çanakkale ekonomisi için önemli olan domates ve biberde yoğunlaştıracak.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,