Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği teknoloji can erik gelin duvağı fidanı

Bu haber kez okundu.

Tarlalara Kablosuz “Uzaktan Kumandayla Sulama“
Adana(AA)- Aycan Demirel, Volkan Kaşık - Türk firmasının üretimini gerçekleştirdiği kablosuz sistemle, tarlalarda 10 kilometreye kadar olan mesafedeki sulama vanaları uzaktan kumandayla kontrol edilebiliyor.

Adana'da kurulu Deha Otomasyon Firması yetkilisi Hakan Arslan, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, "RadioWin" markasıyla satışa sundukları kablosuz sulama kontrol sisteminin, 10 kilometre mesafedeki tarımsal arazide bulunan sulama vanalarının açılıp kapanması işlemini radyo frekansları aracılığıyla gerçekleştirdiğini kaydetti.

Türkiye'de bugüne kadar vanaların uzaktan kumanda edilmesi amacıyla kablolu sistemler kullanıldığını ifade eden Arslan, şöyle devam etti:

"Ancak bu kablolar, kemirgenlerin yemesi ya da arızalanmaları sebebiyle aksamalara ve yeni maliyetlerin ortaya çıkmasına neden oluyordu. Kablosuz sistemle bu dezavantajlar ortadan kalkıyor. Kablosuz sistemimizle üreticiler, dokunmatik ekranlı bir ana kontrol paneli aracılığıyla programlayarak, istediği gün ve saatte otomatik şekilde sulama vanalarını kapatıp açabiliyor.

Sistem, tarlaya kablo çekilmediğinden, çalışması için gereken elektrik enerjisini üzerinde bulunan güneş paneliyle üretip, bir aküye depolayarak kullanıyor. Modeline göre, tek kablosuz ünite, 2, 4 ya da 8 vanayı kontrol edebiliyor. Ayrıca, isteğe bağlı olarak monte edilen ek aparatlarla, toprak ve bitki için önemli olan verileri de merkeze aktarabiliyor. Örneğin üretici toprağın nemini ölçen 'tansiyometre'den gelen verilere göre gerekli sulamayı yapabiliyor. Bunun yanında, su hatlarında ortaya çıkabilecek arızaları ve kaçakları da tespit edip bildirebiliyor."

-İnternet ve cep telefonundan kontrol-

Sistemin internet ve cep telefonu üzerinden de kontrol edilip yönetilebildiğini ifade eden Arslan, "Kablosuz sulama sisteminin ilk kurulum maliyeti, küçük arazilerde kablolu sisteme göre biraz daha yüksek. Ancak, büyük arazilerde kablolamaya göre daha avantajlı. Çünkü kablo döşemek için yapılacak harcamanın ve uğraşının maliyeti hesaplanınca, kablosuz sistemde çok daha az bir maliyet çıkıyor" dedi.

Sistemin elektronik devresini ve yazılımını kendilerinin ürettiğini, güneş enerjisi ve akü grubunun ise ithal olduğunu belirten Arslan, şöyle devam etti:

"Bunun benzeri İsrail firması üretimi bir sistem Türkiye'ye getirildi, ancak, fiyatı nedeniyle 1-2 yer dışında kullanılmadı. Türk üretimi benzeri bir sistemin olduğunu duymadım. Bu alanda bir ihtiyacı karşılamak için yaptığımız üretimle, çiftçi için ekonomik ve konforlu bir sistem ortaya çıkardık. Dokunmatik ekrana sahip ana kontrol panelimizin fiyatı 3 bin 500 Dolar civarında. Ona bağlanan her bir kablosuz vana kontrolcüsünün de fiyatı 544 dolar. Her kontrolcü 8 vanaya kadar kontrol edebiliyor. Ayrıca, ana panoya istenildiği kadar kablosuz ünite bağlanabiliyor.

Ürünümüz Çukurova'da ilgi gördü ve kısa sürede iki büyük tarım firması tarafından kullanılmaya başlandı. Kısa sürede yaygınlaşacağını ve kablolu sistemlerin yerini alacağını tahmin ediyoruz."


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,