Öne Çıkanlar ayçiçeği zararlıları palmiye yetiştiriciliği ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

'Tüf'den depo yaptı patatesi teşvik edecek
Yıl sonuna kadar 4 depo yapacaklarının ve bunların 15 bin ton mahsulü depolayabileceğinin altını çizen Gezgin, Kütahya'nın kalkınmasındaki önemli anahtarlardan birinin tarım olacağını belirtti. Merkezdeki 24 köyün mahalle yapıldığını kaydeden Gezgin, "Biz bu insanlarımızın kalkınmasını sağlamak istedik. 1.5 senedir köylümüzü yerinde nasıl kalkındırırız diye düşünüyorduk. İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Bölüm Başkanı burada alternatif olarak karahavuç, sarımsak ve patates ekilebileceğini söyledi. Biz de bunun üzerine harekete geçtik. Ama sözleşmeli tarım yapabilmek için en önce ürünü depolayabilecek yere ihtiyaç var" diye konuştu.

Depolamanın yapılması için Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'nın öncülüğünde çözüm arandığını ve benzer bir volkanik bölge olan Nevşehir'deki çözümün Kütahya'da uygulanmasına karar verildiğini anlatan Gezgin, şöyle devam etti: "Buradaki volkanik tepelerin içine depo kazıyoruz. Nevşehir'den bir firmaya özel bir metodla bu işi yaptırıyoruz. Çok yumuşak olan tüf hava ile temas ettiğinde sertleşiyor ve çok dayanıklı hale geliyor. Bunun etütlerini yaptırdık. Tepelerin içine 60 metre boyutunda odalar açıyoruz. İçerdeki sıcaklık ortalama 15 derece oluyor."

İyi tarım uygulamalarını harekete geçirmek istediklerini vurgulayan Genel Müdür Gezgin, "Küpat'ta 800 dönüm patates ekildi. Aslanapa, Gölçek, Gedik, Altıntaş gibi yerlerde sözleşmeli tarım yapılabilecek. Büyük patates cipsi firmaları bölge ile ilgileniyor. Toprağımız var ama eken yok. Biz insanımıza tarımla kalkınma şansı sunacağız. Ürünler, Yeni Hal Yasası'na göre bizim yaptığımız bu depolarda korunabilecekler" diye konuştu. Belediyenin tarımla ilgili tek çalışması depo yapmak şeklinde değil. Belediye "tıbbi bitkiler" için de bir araştırma merkezi kurarak, bu bitkilerin üretiminin yapılmasını ve ilaç ile kimya sanayiine satılmasını öngörüyor.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,