Öne Çıkanlar afrikada tarım jakaranda ağacı vairo badem çeşidi yerli traktör tarım ve orman bakan yardımcısı

Bu haber kez okundu.

Yaş sebze ve meyve ihracatına zarar verildiği iddiası
Satıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı laboratuvar sahiplerinin ticari çıkarları doğrultusunda yaş sebze ve meyve ürünlerinin sağlıksız olduğu ve analiz sayısının artırılması gerektiği yönünde açıklamalarda bulunarak sektöre yönelik karalama kampanyası yürüttüklerini ileri sürdü.
''Ürünler zehirli, iç piyasa denetimsiz'' yönünde ortaya atılan iddiaların tüketicilerin kafalarını karıştırdığını ifade eden Satıcı, ''Yurt içi denetimlerde yıllık analiz sayısı 20 bini aştı ve artarak devam ediyor. İhracat partilerinde yapılan analiz sonuçları ürünlerimizin güvenli olduğu ve Avrupa standartlarını yakaladığı yönündedir. Ancak bazı laboratuvar sahipleri ticari çıkarları doğrultusunda Türk ürünlerine analiz zorunluluğu getirilmesi yönünde lobi yapmakta, ticari kazançları için sektöre ve ülkeye ihanet etmektedir'' dedi.
Sektörde son 10 yılda gıda güvenliği ve ürün sağlığı konusunda önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Satıcı, Antalya İhracatçılar Birliği olarak iç piyasada satılan ya da ihracata gönderilen ürünlerde analiz yapılması, uluslararası geçerliliği olan akredite laboratuvarların kurulması ve sektörün bilinçlenmesi doğrultusunda 2001 yılından bu yana yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın fiyat belirleme noktasında yanlış bir tutum sergilediğini, bu durumun gereğinden fazla laboratuvar açılmasına neden olduğunu iddia eden Satıcı, ''Bize bugün akıl vermeye çalışan laboratuvarların büyük kısmı o dönemde yoktu'' diye konuştu.
Laboratuvar sahiplerinin analiz yapmaları konusunda Rusya'nın dışındaki ülkelerde de olumsuz yönde lobi çalışmaları yaptıklarını ileri süren Satıcı, bu konuda gerek ihracatçılar gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yetkililerinin ciddi bulguları olduğunu ifade etti.
Bu konuda Bakanlığın yaptırım uygulaması gerektiğini savunan Satıcı, ''Eğer laboratuvarların iddia ettiği gibi ürünlerimiz insan sağlığını tehdit ediyorsa ki, böyle olmadığını elimizdeki verilerden biliyoruz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bunu kamuoyu ile paylaşmalı. Eğer bu iddia yalan ise bu durumda gereğini yapmalı. Yetkili olmadıkları halde kamuoyunu yanıltan bu laboratuvarların ruhsatları iptal edilmelidir'' dedi.
İhracatta analiz fiyatlarının yüksekliğinden yakınan Satıcı, Rusya Federasyonu'na ihracatta her parti ürüne analiz uygulanmasının hiçbir ticari ve bilimsel gerçeklikle uyuşmadığını vurguladı.
Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde analizlerin 100-150 avroya gerçekleştirdiğini dile getiren Satıcı, Türkiye'deki laboratuvarların ise ihracatçılardan 500 liranın üzerinde para aldıklarını kaydetti. Analiz fiyatlarının belirlenmesinde serbest piyasa koşullarının işletilmesi sürecini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetleyici unsur olarak izlemesi gerektiğini anlatan Satıcı, ''Laboratuvarlar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının fiyat belirleyerek uygulama yapmasını fırsata dönüştürmüştür. Yaş sebze ve meyve sektörü üretimiyle ve ihracatıyla küçük çıkarları için ülke imajına zarar verme cüreti gösterecek birkaç laboratuvara elbette ki teslim olmayacaktır'' diye konuştu.
Mustafa Satıcı, tarım sektörü adına ihracat camiası olarak sektör ve ülke çıkarlarına hizmet etmeye devam edeceklerini bildirdi.

HABER KAYNAĞI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,