Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı kuraklık

Bu haber kez okundu.

ZMO:
ANKARA (ANKA) - TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO)Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Tuncer, biyodizel konusunda yetkilileri uyardı. Biyodizel üretimi konusunda ithalatı reddeden ve uygun ekolojik alanlarda sağlıklı bir üretimi öngören tarım politikalarının mutlaka kurgulanması gerektiğine dikkat çeken Tuncer, aksi durumda tarımdaki yoksullaşma ve dışa bağımlılığın giderek artacağını ve çok tehlikeli boyutlara ulaşacağını vurguladı. 
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tuncer yaptığı açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK), piyasaya akaryakıt olarak arz edilen benzin türlerine, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yüzde 2, 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle de en az yüzde 3 oranında yerli tarım ürünlerinden üretilmiş etanol ilave edilmesini kararlaştırıldığını anımsatarak, “Bilindiği üzere Türkiye’de her yıl tüketilen mazotun yaklaşık dörtte biri tarım sektöründe kullanılmaktadır. Üreticilerimiz bir taraftan ÖTV ve KDV’lerle dünyanın en pahalı mazotunu tüketirken, diğer taraftan fosil yakıt kullanımı nedeniyle hiç istemeden yerkürenin ısınmasına katkıda bulunmaktadırlar” dedi. 

-“BİYOYAKITLAR, YENİLENEBİLİR ENERJİ NİTELİĞİYLE UMUT VERİCİ BİR ARAÇ”- 

Bilim insanlarının ortaya koyduğu tablonun, yerkürenin sera gazı salınımının geçmişle kıyaslanmayacak derecede artması nedeniyle ısındığını ve iklim kuşaklarının 150 ile 500 km. kuzeye doğru kayma eğiliminde olduğunu gösterdiğini vurgulayan Tuncer, “Su kaynaklarımız hızla azalmakta ve kirlenmektedir. Çevre felaketleri, kuruyan göller ve çölleşen topraklar sıradan görüntülere dönüşmektedir. Sürdürülebilir olmayan bu gidişin bir an evvel tersine çevrilmesi, tüm insan etkinliklerinin doğayla ve çevreyle dost bir zemine oturtulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 
Biyoyakıtların, yenilenebilir enerji kaynağı niteliğiyle, bu alanda kullanılabilecek umut verici bir araç niteliğinde olduğunu vurgulayan Tuncer, bu çerçevede, bir taraftan üreticinin kendi ürettiği ürünün enerjiye dönüştürülmesi kapsamında ürününe talep sağlayacağının, bunun yanında enerji maliyetini yarıya yakın düşüreceğinin, diğer taraftan bir doğa faaliyeti olan tarımsal etkinliği ile çevreyi-yerküreyi tahrip etmeyeceğinin altını çizdi. 

-“DIŞALIMA DAYALI BİYOYAKIT SANAYİ, ULUSAL YARARLARA UYGUN SONUÇLAR ÜRETEMEZ”- 

“Bununla birlikte, bu olumlu çerçevenin sorunsuz bir açılım olduğunu söylemek de mümkün değildir” diyen Tuncer, en başta, biyoyakıt hammaddesinin yurtiçi üretimle karşılanmasında yaşanan yetersizliklerin altının çizilmesi gerektiğine değindi. Dışalıma dayalı bir biyoyakıt sanayi gelişiminin, ulusal yararlara uygun sonuçlar üretemeyeceğini belirten Tuncer, bunun için, Türkiye’nin sulanabilir alan varlığının yatırımlar yoluyla artırılması ve sağlıklı bir üretim planlamasının gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi. Bunun yanında, tüm dünyada ortaya çıkan tehlikeli bir gelişmenin, bugün olmasa bile gelecekte, Türkiye için de önemli bir soruna yol açabilecek gibi gözüktüğünü kaydeden Tuncer, “Biyoyakıt hammaddesi üretimi için giderek artan oranlarda arazi tahsisi, temel gıda ürünleri üretimimizin arzını kısıtlamakta ve fiyatları yükseltmektedir. Bu süreç, 2 milyon hektar alanı kullanılmayan ve 3.5 milyon hektar alanı da tahıl-nadas ikilemesinde her iki yılda bir boş bırakılan Türkiye arazi kullanım verileri dikkate alındığında, dikkatli bir planlama ve uygulama ile ülkemiz için sorun oluşturmayabilir. Ancak plansız ve hoyrat bir gelişim, ilk olarak yoksulların mutfağını vuracak ve istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak yetkilileri uyarıyoruz; biyodizel üretimi konusunda ithalatı reddeden ve uygun ekolojik alanlarda sağlıklı bir üretimi öngören tarım politikalarının mutlaka kurgulanması gerekmektedir. Aksi durumda tarımdaki yoksullaşma ve dışa bağımlılık giderek artacak ve çok tehlikeli boyutlara ulaşacaktır” dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,