Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

Tokat’ta, çilek tarımının geliştirilmesi projesi

Tokat’ta, ’Çilek Tarımının Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında 27 üreticiye 214 bin adet çilek fidesi dağıtıldı.

Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ’Çilek Tarımının Geliştirilmesi Projesi’ Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenerek uygulamaya konuldu. Hayata geçirilen proje kapsamında il genelinde belirlenmiş 27 demonstratif çiftçiye çilek yetiştiriciliği hakkında bir günlük eğitim verildi. Eğitim sonunda daha önceden belirlenen alanlara dikilmek üzere fidelerin teslimi törenle yapıldı. 27 üreticiye 214 bin fide törenle teslim edilirken, 42,8 dekar açık alanda çilek yetiştiriciliği sağlanması bekleniyor.

Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, kurulan tesislerde, üretimin 1. yılı olan 2018’de 130 ton rekolte ve 650 bin TL gelir beklenmekte olduğunu ifade ederek,"Optimum verimin alınacağı yetiştiriciliğin 2. yılı olan 2019 senesi içerinde ise 200 ton rekolte ve 1 milyon TL gelir beklenmektedir. 3 yıllık proje sonunda ekonomiye katkısının 3 milyon TL olacağı hesaplanmıştır." dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde gerçekleştirilen programa Tokat Vali Yardımcısı Mehmet Gödekmerdan, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Turan Saldırıcıer, Arı Yetiştiriciler Birliği Başkanı Ali Demir, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen ve çiftçiler katıldı. Törende çilek fidesinin yanı sıra göçerlere bir umut aydınlık projesi kapsamında güneş paneli, arı koloni gelişimi ve bal üretiminin izlenmesi kapsamında hassas terazi dağıtımı yapıldı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,