Öne Çıkanlar lavanta yetiştiricilliği mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi Gıda ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Vakfıkebir’de "İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği" kursu düzenlendi

Vakfıkebir Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Vakfıkebir Ziraat Odası, Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası iş birliğinde "İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği" kursu düzenlendi. Ziraat Mühendisi Sibel Gündoğdu tarafından kursiyerlere "İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği" hakkında genel bilgiler verdi.

Ziraat Mühendisi Sibel Gündoğdu tarafından verilen eğitim teorik ve uygulamalı olarak İlçe Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Genel olarak mantarın anavatanı, besin değerleri, yetiştirilmesi, pazarlanması gibi tüm konuları kapsayan eğitimde özellikle istiridye mantarının yetiştiriciliği üzerinde duruldu ve ilçe müdürlüğü bahçesinde hazırlanan eğitim materyalleri ile kursiyerlere uygulamalı olarak anlatıldı.

İstiridye mantarının yüksek miktarda B vitaminleri içerdiğini söyleyen Ziraat Mühendisi Sibel Gündoğdu “B3 vitamini sebzelerde bulunanın çok üzerinde; demir miktarı ise kırmızı et ve kümes hayvanlarına eşdeğerdir. Yapısında bulunan Levostatin maddesinin kolesterol düşürücü etkisi bulunmaktadır. Antibakteriyel özelliği vardır ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Demir eksikliği anemisi olanların beslenme diyetinde bulunması gereken bir ürün olup yüksek kan basıncını kontrol altında tutarak tansiyonu düzenler. Kansere iyi geldiği iddia edilen istiridye mantarını tazesini pişirerek, salamura yaparak ve kurutarak tüketebilir” dedi. Vakfıkebir İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Remziye Kuleyin ise yaptığı açıklamada “Vakfıkebir ilçesindeki üreticilerden gelen mantar yetiştiriciliği eğitimi taleplerinin arttığını belirterek, bu potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek bölgemizde uygulaması fazla olmamasına rağmen aslında yetiştiricilik açısından iklim özellikleri mantar yetiştiriciliğine çok uygundur” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı