Öne Çıkanlar tarım Gıda çiftçi dap desteği çiftlik bank

Bu haber kez okundu.

Başkale'de buğday hasatına başlandı

Başkale'de buğday hasatına başlandı
VAN (AA) - Başkale Ziraat Odası Başkanı Rahmi Aşkan, buğday hasatına başlayan çiftçileri tarlada ziyaret etti.
Güroluk Mahallesi'nde hasat yapan çiftçilerden Şehmuz Aslan'la görüşen Aşkan, ürünün kalitesi ve kayıplarla ilgili bilgi aldı.
Aşkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Oda'da kayıtlı mühendislerle birlikte çiftçileri ziyaret ettiklerini söyleyerek, iklimden dolayı 2016'da buğday ekiminde yaşanan sıkıntının devam ettiğini söyledi.
2017'de verimin bir önceki yıla göre daha iyi olduğunu bildiren Aşkan, "Bunun yerinde tespiti için geldik. Gördüğümüz kadarıyla bu yılki hasat ne çok kötü, ne de çok iyidir. Ürünümüzde kalite düşüklüğü var. Çiftçilerimize anlatmak istediğimiz artık sertifikalı tohum ile buğday tarlalarını iyi kullanılmasıdır. Yabancı ot ile mücadele ilaçlarının kullanılması lazım." dedi.
Başkale'nin çiftçilik ve hayvancılıkla geçinen bir ilçe olduğunu dile getiren Aşkan, şöyle konuştu:
"Ama tarım çok azalmış. Köylerde insanların kalabilmesi için çiftçimize destek verilmesi lazım. İŞ-KUR desteği köylerimize de verilmelidir. Çobanların sigortalarının verilmesi gerekiyor. İneklerden süt sağımı yapan ev hanımlarına ve tarlada çalışan insanlara da verilmesi gerekiyor. Benzin ve gübre fiyatlarının düşürülmesi lazım ki ülkemize daha verimli katkıda bulunalım."

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,