Öne Çıkanlar fındık mehmet aydın yetiştiricilik kursu jakaranda fidanı hünnap fidanı

Bu haber kez okundu.

2B arazilerinden vatandaşlar da yararlandırılacak
Orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışı ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Erzurum Defterdarlığı vatandaşların 2B arazilerinden yararlandırılması konusunda çalışmalar yürütüyor.

Erzurum Defterdarı İsmet Tapar, 2B arazilerinin satışı ile ilgili Erzurum il genelinde 2013 yılında bin 25 dilekçe başvurusu yapıldığını dile getirerek, 2014 yılında ise şu ana kadar 428 kişinin başvurusunun bulunduğunu söyledi. Tapar, toplamda, bin 453 kişinin başvuruda bulunduğunu kaydetti. Tapar, “Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerlerin değerlendirilmesi, yeni orman alanlarının oluşturulması, nakline karar verilen devlet ormanları içinde veya bitişiğinde bulunan köyler halkının yerleştirilmesi ve orman köylülerinin kalkındırılmasının desteklenmesi ile Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir. Bu kanunun ek 12’inci maddesi uyarınca ilimizde bulunan belediye mücavir alanları dışındaki tarım arazileri 3 yıl ve daha fazla süreli kullanıcılarına bedelin yüzde 70 karşılığında ve 48 ay taksitle ödenmek üzere satılacak. Satışın gerçekleşmesi halinde son 5 yılın ecri misil veya kira bedelleri alınmayacak, eğer alınmış ise de satış bedelinden düşülmek suretiyle iade edilecek.” dedi.

Peşin ve taksitlendirme imkanlarının olduğunu ifade eden Tapar şöyle konuştu: “Uygulamada, satış bedeli, rayiç bedelinin yüzde 70′i olarak belirlendi. Peşin ödemede yüzde 20 oranında indirim uygulanacak. Yarısının peşin ödenmesi halinde de yüzde 10 indirim gerçekleştirilecek. 2B arazilerine peşin ödeme yapacak vatandaşın ödeyeceği tutar, yapılacak indirimle rayiç bedelin yaklaşık yüzde 56′sına düşecek. Taksitli ödemelerde bedelin yüzde 10′u peşin, kalanı, belediye ve mücavir alan sınırları içinde en fazla 3 yılda 6 eşit taksitle, bu sınırlar dışında ise en fazla 4 yılda 8 eşit taksitle faizsiz, olarak ödeme imkanı getirildi. İndirimli taksitlendirme seçeneğinde, satış bedelinin en az yarısının ödenmek istenmesi halinde satış bedelinden yüzde on oranında indirim yapılarak, yarısı peşin alınacak, kalan yarısı için ise, taksitlendirmedeki süreler uygulanacak. Bu yasa son derece faydalı bir yasa. Fiyat konusunda, ödeme konusunda neredeyse sonsuz bir faydası olacaktır. Vatandaşlarımızın bunu ciddiye almasını istiyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı