Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Afetten zarar gören çiftçilerin geçici ekspertiz tespit çalışmaları tamamlandı
Manisa’da don olayı, dolu, sel ve rüzgardan zarar gören çiftçilerin 2014 yılı geçici ekspertiz tespit çalışmaları tamamlandı. Önümüzdeki ay da kesin zarar tespit çalışmalarına başlanacak. TARSİM Manisa Bölge Müdür Yardımcısı Müjdat Çubukçu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün desteğiyle 85 eksperin geçici hasar tespit çalışmalarını tamamladığını bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Müdür Yardımcısı Çubukçu’dan hasar tespit çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bu konuda her türlü görevin yerine getirildiğini belirten Çebi, “Gerekli mevzuatlar çerçevesinde her türlü iş ve işlemler, il ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan teknik personellerimiz tarafından yapılmaktadır. Hasar tespit çalışmalarıyla ilgili konularda TARSİM Bölge Müdürlüğü ile her zaman bilgi alışverişi içerisindeyiz.” dedi. Afet risklerine karşı önlem alınması gerektiğini de vurgulayan Çebi, “İl müdürlüğü olarak üreticilerimizin dolu riskinden korunmaları için file örtü sistemi, don riskinden korunmaları için de sisleme ve rüzgar pervane sistemi kurmalarını öneriyoruz. İl müdürlüğü olarak bu sistemlerin kurulması için üreticilerimize, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yüzde 50 oranında hibe desteği sunuyoruz. Bu desteklemelerden faydalanmak isteyen üreticilerimizin, mutlaka Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.” diye konuştu.

TARSİM’e düzenli olarak ürününü sigortalatan çiftçilerin endişeye kapılmaması gerektiğini ve hasar tespit çalışmaları neticesinde hiçbir üreticinin mağdur edilmeyeceğini aktaran İl Müdürü Çebi, “Poliçelerin prim ödemeleri sırasında dolu için yüzde 50, don için yüzde 67 oranında devlet desteği sağlanmaktadır. Yine afete karşı önlem alan çiftçilerimize dolu için yüzde 50, don için yüzde 25 prim indirimi TARSİM tarafından uygulanmaktadır. Prim ödemeleri sırasında üreticilerimiz poliçenin yüzde 25’ini peşin, geri kalan borçlarını ise ürünlerini hasat ettikten sonra bir ay içerisinde ödemektedir.” dedi. Bu desteklemeler ve uygulamalardan faydalanmak isteyen üreticilere il müdürlüğü ve TARSİM olarak gerekli her türlü desteği sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini vurgulayan Hasan Çebi, “Bütün bu uygulamalar neticesinde üreticilerimizin tarım sigortalarını düzenli ödemeleri ve ürünlerini risklerden korumak için bakanlığımızın yüzde 50 hibe desteği sunduğu sistemleri yaptırmaları gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı