Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık aa

Bu haber kez okundu.

Afyon’da organik tarım yüzde 40 arttı
Afyonkarahisar’da organik tarım üretim miktarının geçen yıla göre yüzde 40 artış sağlarken, üretici sayısı da her geçen yıl artıyor.

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan stratejik plan doğrultusunda yapılan çalışmalar neticesinde üretim miktarlarında artış sağlandı. Yapılan projelerde özellikle bitkisel üretimde kalite ve verimin arttırılması kapsamında Şuhut ilçesi Balçıkhisar beldesinde 16 çiftçiye 10 bin adet aşılı tüplü asma fidanı, yüzde 30 destekli 700 ton sertifikalı tohumluk, yüz 100 destekli 6 ton sertifikalı aspir tohumluğu, 14 bin adet sertifikalı fidan (ceviz, badem, elma), yüzde 100 destekli 50 bin adet çilek fidesinin dağıtımı gerçekleştirildi. Eğitim, yayım ve bilgilendirme toplantıları düzenlendi

İl Müdürü Hüseyin Arap, Bakanlığın resmi Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS) kayıtlarına göre 2013 yılında 10 bin 300 ton, 2014 yılının ilk 6 aylık döneminde ise 14 bin 300 ton organik tarım üretimi gerçekleştirildiğini söyledi. Arap, “2012 yılında bu üretimi yapan çiftçi sayımız 538 iken bu yıl 636 çiftçimiz organik tarım üretimi yapmaktadır. İl Müdürlüğümüz tarafından, organik tarım yapan üreticilerin, üretici birlikleri şeklinde örgütlenmelerine yönelik olarak yapılan eğitim çalışmaları sonucunda Afyonkarahisar Organik Meyve Üreticileri Birliği kurulması çalışmaları da devam etmektedir.” dedi.

Arap, müdürlük tarafından tarım ve hayvancılığının geliştirilmesine yönelik bir takım çalışmalarla birlikte, hem çiftçinin daha fazla gelir elde edeceği alternatif üretimlerin hem de tüketicilerin daha doğal beslenebileceği üretimlerin geliştirilmesine gayret gösterdiklerini anlattı. Arap, yine bu kapsamda, müdürlük olarak destekleme başvurusunda bulunan üreticilere 2012 yılında 115 bin 165 TL ve 2013 yılında 172 bin 409 TL organik tarım desteği yapıldığını, Bakanlığın resmi (OTBİS) sistemine göre son 3 yıl değerlendirildiğinde organik tarım üretim miktarının yaklaşık yüzde 40 arttığını dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı