Öne Çıkanlar tarım besi sığırı yetiştiriciliği Adilcevaz chicago borsası fındık fiyatları arttı

Bu haber kez okundu.

Aile hekimleri 3 Ocak’ta greve gidiyor
Sağlık Bakanlığı’nın Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde aile hekimlerine hafta sonu nöbet uygulaması koymasına aile hekimleri ve sağlık çalışanları büyük tepki gösterdi.

Çukurova Gazeteciler Cemiyetinde bir araya gelen Adana Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu, Adana Aile Hekimleri Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Adana Şubesi (SES), Pratisyen Hekimlik Derneği Adana Şubesi, Türk Sağlık-Sen Adana Şubesi, Genel Sağlık İş Sendikası Adana İl Temsilciliği, Dev-Sağlık İş Adana Şubesi, Türk Ebeler Derneği Adana Temsilciliği, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Adana Temsilciliği üyeleri hafta sonu nöbetlerine gitmeyeceklerini belirtti.

Kurumlar adına açıklama yapan Türk Ebeler Derneği Adana Temsilcisi Filiz Yarıcı Atış, sağlıkta dönüşüm programının ayaklarından birisi olan aile hekimliği sistemi çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. Aile sağlığı çalışanlarına nöbet tutturulmasının yanlışlığına değinen Atış, “Acillere ilaveten aile sağlığı ve toplum sağlığı merkezlerinde nöbet tutacaksınız diyorlar. 75 milyonluk bir ülkede acil servislere yılda 90 milyon başvuru oluyorsa, bunun çözümü, ASM çalışanlarına acil hizmeti verdirmek değildir. ASM çalışanları ve birinci basamak sağlık hizmetleri durmak bilmez bir değişime kurban edilmektedir. Sağlık hizmetlerini piyasa koşullarına göre yeniden belirleyen politik tutum, sağlığın her biriminde tüketim nesnesine dönüşen hasta akınına uğramış, bu durumdan en çok etkilenen birimlerden olan hastane acil sistemleri çökmüştür. Hastane acillerinin sorunlarının, birinci basamak birimlerini hırpalayarak, mahalle aralarına acil hizmeti veren sağlık merkezleri açarak giderilemeyeceği açıktır. Çözüm, sağlığı toplumun gereksinmelerine göre planlayan, yaşama geçiren yönetim anlayışı ile mümkündür.” dedi.

Sağlık Bakanlığı genelgesine istinaden 3 Ocak 2015 den itibaren aile hekimlerine cumartesi nöbetleri yazılmaya başlandığını dile getiren Ebe Filiz Yarıcı Atış, “Üstelik Sağlık Bakanı her fırsatta kanal kanal gezerek pazar günleri de nöbet tutulacağını hatta hafta içi sabah 8 akşam 8 günde 12 saat çalışılacağını beyan etmektedir. Yöneticiler seçimler öncesi popülizm peşinde koşarken çalışanları göz ardı etmektedir. Aslında Bakanlığın gayreti tarafımızca net olarak anlaşılmaktadır; ucuz işgücü.” diye konuştu.

Filiz Yarıcı Atış şunları söyledi: “Burada bir kez daha aile sağlığı merkezi çalışanlarının 3 Ocak 2015’te ve sonrasında nöbetlere gitmeyeceklerini kamuoyuyla paylaşıyoruz. Birçok merkezde hasta-hekim ilişkisi güven ve saygının ötesine geçmiştir. Uğruna çalıştığımız, yıllarımızı verdiğimiz halkla karşı karşıya getirilmek isteniyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi