Öne Çıkanlar eğitim aa Gıda kefir mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Akşehir kirazı, çiftçinin yüzünü güldürüyor
Konya’nın Akşehir ilçesinde adı ilçe ile özdeşleşmiş Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenen Akşehir kirazı, bu yıl üreticinin yüzünü güldürüyor. Hasadına başlanan Akşehir kirazının Atakent kiraz halindeki toptan fiyatı 5-6 lirayı buluyor.

İlçede, önceki yıllara oranla kiraz rekoltesinde büyük artış yaşanırken bu duruma ek olarak kirazın toptan fiyatının 5-6 lira olarak açıklanması kiraz yetiştiricilerin yüzünü güldürdü. Türkiye’nin değişik bölgelerinde yetişen kirazların olumsuz hava şartları, yağmur ve doludan zarar görmesi Akşehir kirazına talebi artırdı. Akşehir’de yetişen kiraz rekoltesinin büyük bir kısmı aracı firmalar vasıtasıyla Avrupa ülkelerine ihraç edilirken bazı kiraz çeşitleri ise iç pazarda tüketiliyor. Özellikle ihraç ürün kalitesini tutturan üreticiler ürününü yüksek fiyatlardan satıyor.

Atakent kiraz hali esnaflarından Özkan Öztürk, Akşehir’de yetişen kirazın bu yılki yağışlardan biraz etkilense de ürün kaybının %10 larda kaldığını ifade etti. Rekoltenin yüksek olması nedeniyle bu kaybın hissedilmediğini aktaran Öztürk, "Tonaj olarak en yüksek bölge burası diğer bölgelerde fazla ürün yok. Dolayısıyla bu yıl çiftçiden kirazı iki kat fiyatına alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ziraat Mühendisi Gülçin Sarıoğlu Deviren, Konya-Akşehir ve Afyon-Sultandağı ilçelerinde yetiştirilen kirazın meyve çatlaması yapmadığını gibi uzun yol şartlarında çok dayanıklı olduğunu söyledi. Bölgede kiraz yetiştiriciliğinde mümkün olduğunca kimyevi gübre kullanılmağını ifade eden Deviren, her yıl düzenli ve dengeli olarak çiftlik (hayvan) gübresi kullanılması sayesinde toprağın organik maddece zenginleştirildiğini kaydetti. Gülçin Sarıoğlu Deviren, ‘’Yapılan bu işlemler kaliteli, verimli lezzet ve aroması farklı bir kiraz ürünün alınmasında anahtar rol oynamaktadır. Bütün bu etkenler bir araya geldiğinde, Akşehir kirazı ihracatçılar tarafından tercih edilen bir çeşittir." şeklinde konuştu.

Çiftçi Aytekin Doğu, ''Bu yıl yetiştirdiğimiz ürününe gösterilen rağbet bizi mutlu ediyor. Fiyatlarda oldukça iyi.'' dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı