Öne Çıkanlar e-fidancim Veysel eroğlu çiftçi kadınlar besi sığırı yetiştiriciliği en verimli badem

Bu haber kez okundu.

Alternatif ürünlerin hasadı başladı
Buğday ve arpa ekiminin ağırlıklı olarak yapıldığı Kırıkkale’de alternatif ürünlere rağbet gösteren çiftçilerin, hasadı başladı.

Kırıkkale’ye bağlı Karakeçili, Sulakyurt, Balışeyh ilçeleri ve yöresinde ekimi yapılan alternatif ürün olan çeltik, danelik mısır, pancar ile silajlık mısır hasadı yüzleri güldürdü. Hasadı yapılan pancar ürününde dönüm başına 8 ton, danelik mısırda dönüm başına 1 ton, çeltikte dönüm başına 700-800 kilo verim alındı.

Kırıkkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Harun Sümer, Karakeçili’de İl Özel İdaresine ait 2 bin 500 dönümlük araziyi kiralayarak, ekim yapan Cengiz Eryılmaz’a ait alternatif ürünlerin hasadına katıldı.

Sümer “İlimize bağlı Karakeçili, Sulakyurt ve Balışeyh ilçelerimizde pancar, çeltik ile danelik mısır hasadı ekimi iyi bir duruma geldi. Kırıkkale’de sulu tarım ve alternatif ürünlerin verimi üreticilerimizi aynı zamanda bizlere sevindirmektedir. Ürünlerdeki verim alternatif ürün ve sulu tarımın önemini bir kat daha ön plana çıkartmıştır. Kızılırmak havzasında sulu tarımın artması ve ilimizde yeni sulama kanallarıyla sulu tarımın artırılmasına yönelik adımlar atılması en büyük beklentimizdir.” dedi.

Şuan itibariyle çeltik hasadı Sulakyurt ve Karakeçili’de bulunan ekim alanlarında yapılmaya başlandığını açıklayan Sümer, “Karakeçili ve Keskin ilçemizde ekimi yapılan danelik mısır hasadı da hızlı bir şekilde yapılmakta. Çeltikte dönüme 700-800 kg aralığında verim alınırken, çeltik fiyatları bin 500 ile bin 700 TL seviyesinde işlem görmektedir. Mısır ise rutubet oranına göre 650 ile 670 TL arası işlem görmekte. Yine ilimizde üreticilerimizin ikinci ürün olarak yetiştirdiği silajlık mısır biçimleri de başlamış durumda. Bir konuyu bir kez daha yenilemekte fayda görüyorum. O da sulu tarım ve alternatif ürün konusunun Kırıkkale’de daha yaygın hale getirilmesi. Bu konu hem ülke ekonomimiz, hem tüccar, hem de üreticinin lehine olacak bir durumdur. Acilen bu konuya eğilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,