Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi paulownia ağacı fidanı ahu pakdemirli karaman ziraat odası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

Bu haber kez okundu.

Arazi toplulaştırmasında adaletsizlik iddiası
Şanlıurfalı bazı arazi sahipleri toplulaştırmada adaletsizlik yapıldığını iddia ederek, yetkililere tepki gösterdi. Siyasi gücü olanların kaliteli arazilerini ellerinden alarak düşük derecede arazilerle değiştirdiğini öne süren arazi sahipleri, yetkilileri de hukuksuzluğa sessiz kalmakla suçladı.

Şanlıurfa'da arazi toplulaştırmasının yapıldığı yerlerde gerginlik yaşanıyor. Toplulaştırma memurları, jandarmanın geniş güvenlik önlemleri altında toplulaştırma yapıyor.
Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Bakımlı Mahallesinde toplulaştırma işlemleri devam ediyor ancak köylünün toplulaştırmanın adaletsizce yapıldığı gerekçesi ile ikiye bölündüğü belirtiliyor. 250 haneli ve yaklaşık 7 bin dönüm arazisi bulunan mahallenin ortak mera alanlarının da araziye çevrilerek peşkeş çekildiği iddia ediliyor.

"Toplulaştırmaya karşı değiliz, adaletsiz dağıtıma karşıyız" diyen mahalleli, siyasi nüfuza sahip kişilerin baskısıyla kaliteli arazilerinin daha düşük derecedeki arazilerle değiştirildiğini öne sürüyor. Toplulaştırma memurları yoğun güvenlik önlemi arasında çalışmalarını sürdürüyor. Mahmut Yıldırım isimli vatandaş planlamalar askıya çıkarılmadan işlemlerin başlatıldığını ileri sürdü. Endekslerle oynandığını iddia eden Yıldırım, "Benim tabanlı arazimi kıraça verdiler. Kıraçlı araziyi de tabanlıya verdiler. Bir de ekim yapmışız. Toplulaştırma mevsimi değil, ekinlerimizi kaldırmamıza müsaade etmeliler. Bu hükümetin suçu. Vali ile görüştük, beklettiler. Sonra vekiller devreye girerek işlem başlattı. Şimdi zoraki ekili elimizdeki tarlayı alacaklar. Bana verdikleri arazi hem sulu değil hem de kıraç." diye konuştu.

"Toplulaştırmaya karşı değiliz, adaletli bir şekilde olmamış buna karşıyız" diyen Osman Altundağ ise mağdur olduklarını söyledi. AK Parti milletvekillerinin bastırdığını öne süren Altundağ, "Bu işi zoraki yaptırıyorlar. Endekslerle oynamışlar, istedikleri gibi yapmışlar. Adaletli olmamıştır. Buna karşıyız. Örneğin kayalık yeri 90 olarak göstermişler, ekili tarlayı da aynı şekilde göstermişler. Değer farkı var. Adil değil." şeklinde konuştu. "Köyün bütün merasını araziye çevirip tarlası yapmışlar." ifadelerine yer veren Altundağ "Yazık değil mi, nerde bu devlet?" diyerek tepki gösterdi.

Bilgi verilmeden dağıtıma başlandığını kaydeden İbrahim Demircan da yasal haklarını kullanmaya çalıştıklarını ifade etti. Uydurmasyon tapuları ellerine tutuşturduklarını aktaran Demircan, "Gerekli yetkili birimlerden baskı yapılmıştır. Kaymakamlıkta şikayet dilekçelerimiz var, taleplerimiz dikkate alınmadı." sözlerine yer verdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,