Öne Çıkanlar aa makam aracı tarım ve orman bakanlığı Gıda besi sığırı yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Ardahan'da bal üretimi bu yıl bereketli geçti
Karadeniz Bölgesi ile Iğdır ve Kars illerinden gelen arıcılar Ardahan’ı terk etmeye başladı. Havaların soğumasıyla birlikte 2200 rakımından 597’li rakıma arılarını indiren bal üreticilerinin kar yağıncaya kadar, Artvin genelinde konuşlanacakları öğrenildi.
Geçen yıl göre bu yılın kurak gitmesi arıcıların üretimini artırdı. Ardahan genelinde konuşlanan arıcıların her biri bir ile bir buçuk ton arasında bal elde etti. Çiçek sayısının çokluğu ile tercih edilen Ardahan bölgesinde üretilen bal Anzer balına denk kimyasal özelliği nedeniyle kilogramı 700 - 900 lira arasında değişen fiyatla satılabiliyor. Ardahan balı piyasada 20 -25 lira arasında alıcı buluyor.

Ardahan Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, " Şehrimize komşu illerden gelen bazı gezginci arıcılar, Ardahan'da ürettikleri balı kendi şehirlerine gittiklerinde bazı pazarlarda ve kooperatif adı altında oluşumlarda 'Kafkas balımızı' daha yüksek fiyatlarla 'Anzer balı' diye satıldığını duyuyoruz. Bu gerçekten de bizim için üzüntü verici. Ardahan üzerinden para kazanan insanların eğer iddialar doğruysa bu tür işlere girmesini hayretler içinde karşılıyorum. Karadeniz'e 'Anzer balı' diye 'Ardahan Kafkas' balı yediriliyor." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı