Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı tarım yetiştiricilik kursu hayvancılık ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Ayçiçeği rekoltesi dünyada yerini korudu, Türkiye'de ise düştü
Genel merkezi Samsun'da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği(KARADENİZBİRLİK), yeni ayçiçeği ürün alım kampanyasını başlattı. KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, "2014 yılı ayçiçeği rekoltesi ve verimi bölgemiz genelinde düşük gerçekleşmesine rağmen Dünya genelinde rekoltede herhangi bir düşüş olmadı." dedi. Erarslan, Türkiye'nin yılda yaklaşık 4-5 milyar dolar ithalat bedeli ile ülke çapında en fazla döviz ödediği kalemin yağlı tohumlar ve bunların yan ürünleri olduğuna dikkat çekti.

Yeni ayçiçeği ürün alım kampanyasını başlatan KARADENİZBİRLİK, 7 ili kapsayan toplam 18 kooperatifte gerçekleştirilecek alımlarda üreticiye kilo başına 1,220 TL ödenmesi kararı aldığını duyurdu. Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, "Yeni ayçiçeği ürün alım kampanyamızın başladığı bugünlerde, 2014 yılı ayçiçeği rekoltesi ve verimi bölgemiz genelinde düşük gerçekleşmesine rağmen Dünya genelinde rekoltede herhangi bir düşüş olmadı. Birliğimiz mevcut şartlar çerçevesinde üretici lehine azami gayret göstererek ayçiçeği avans alım fiyatını 1,220 TL/Kg olarak belirledi." diye konuştu.

90 BİN TONLUK ALIM

Avans ürün alım bedellerinin üreticilere peşin olarak ödeneceğini söyleyen Erarslan, "Kampanya boyunca oluşan piyasa koşullarına göre üreticilerimizi mağdur etmeyecek şekilde fiyat farkı ödemesi yapılacak. Yeni kampanya kapsamında 7 ilde 18 kooperatifte, 35 bine yakın çiftçimizden yaklaşık 90 bin ton alım yapmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

5 MİLYAR DOLARLIK KAYIP

Türkiye'de, yağlı tohum ihtiyacımızın 3’de 2’sinin yurt dışından karşılandığına dikkati çeken Ünal Erarslan, "Yılda yaklaşık 4-5 milyar dolar ithalat bedeli ile ülke çapında en fazla döviz ödediğimiz kalem yağlı tohumlar ve bunların yan ürünleridir. Türkiye ayçiçek ve diğer yağlı tohumların üretimi için uygun toprak yapısına ve yere sahiptir. Ülkemizin mevcut yağlı tohum üretim potansiyeli istikrarlı ve sürdürülebilir bir şekilde arttırılmalıdır. Yerli üretimin ve yerli üreticinin buluştuğu kooperatifler üst birliği olarak Birliğimiz, kısıtlı kaynaklarını, yağlı tohum üreticilerinin mağdur olmaması ve üretimin devamı yönünde her zaman seferber etmiştir." dedi.

TEŞVİK VE DESTEKLEME ARTMALI

Erarslan, açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi: "Yağlı tohumların ülkemizde yıllardır süregelen sorunlarının (yetersiz sulama ve üretim, desteklemelerin az olması, ithalata bağımlı sektör vb.) çözümünde yerli üretim artışı en önemli konu olup bu amaçla devlet tarafından yapılacak teşvik ve desteklemeler mutlaka arttırılmalıdır. Yeni ürün alım döneminin üreticilerimiz ve Türk Tarımı için hayırlı olmasını dilerim."


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı