Öne Çıkanlar Gıda karaman il özel idare makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Azeri çiftçiler Terme’de organik tarım eğitimi alıyor
Azerbaycan'da fındık üretimi yapan çiftçiler, doğal organik fındık eğitimi için Terme’ye geldi. Terme Organik Tarım Üreticileri Birliği tarafından eğitim verilen çiftçiler aldıkları uygulamalı ve teorik eğitimleri kendi ülkelerinde uygulayacak.

Samsun’un Terme ilçesinde organik fındık eğitimi için Türkiye’ye gelen 31 kişilik Azerbeycan heyeti, aldıkları eğitimi kendi ülkelerinde uygulayacak. Teorik ve uygulamalı eğitim alan çiftçiler, fındık bahçelerini gezerek de sahada eğitim gördü. Eğitim panelinde Azeri çiftçilere eğitim veren ziraat mühendisi Ahmet Cemalcan, "Terme’de küçük bir köyde başladıkları organik tarımın bugün 300’e yakın çiftçimiz uygulamakta. Çiftçilerimiz, ürünlerinde tabii (organik) gübre kullanıyor. Pazarlama sıkıntımız yok. Ayrıca Bakanlık da desteklediği organik fındık üreticinin de yüzünü güldürmekte. Bugün burada eğitimini verdiğimiz gibi farklı ülkelere de örnek olan bahçelerimiz sayesinde ünümüz ülke sınırlarını aştı. Terme'den bu başarıyı yakalamamız bizi ayrıca sevindirmekte. Azerbaycanlı çiftçilerimizi ağırlamak ve onlarla bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmak bizi daha da mutlu etmekte. Sahada ve teorik olarak anlattığımız tarım sayesinde onlarda kendi ülkelerinde organik tarım yapabilecek ve doğal fındık yetiştirebilecekler." dedi.

Azerbaycanlı Anar Babayev isimli çiftçi, "Türkiye de olmaktan ve Terme de organik tarım eğitimi almaktan mutluyuz. Fındık bahçelerini ve fabrikalarını gezdik, uygulamalı ve teorik eğitimler aldık. Bu aldığımız eğitimleri kendi ülkemizde uygulama fırsatı bulacağız. Termeli üreticiler gibi kaliteli fındık yetiştirip pazar payımızı arttıracağız." dedi. Ayrıca Babayev, ev sahipliği yapan birliğe ve birlik üyelerine teşekkür etti. Türk çiftçisiyle kaynaşmasını sağlayan Termeli tarım elçileri Mustafa Özcan, Fahri Özcan ve Ahmet Cemalcan’a teşekkür ettiklerini belirtti.

Eğitimin sonunda Azeri çiftçilere aldıkları organik eğitimle alakalı sertifikaları, yapılacak olan törenle teslim edilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,