Öne Çıkanlar gmh çiftçi saksıda limon yetiştiriciliği e-fidancim mustafa kemal atatürk

Bu haber kez okundu.

Başkan Kocaoğlu: Tarımı desteklemekten vazgeçmeyeceğiz
Tarımsal Kalkınma kooperatiflerinin yöneticileriyle biraraya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Dünyanın en önemli tarım havzalarında oturuyoruz. Bu nedenle tarımı desteklemekten vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu. Kocaoğlu, İzmir’in sadece turizm, sanayi ve ticaretle değil, topyekûn bütün sektörlerle kalkınacağını söyledi.

Türkiye’de sözleşmeli üretim modelini uygulayan ilk yerel yönetim olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerelde kalkınma hedefinde çalışmalarına devam ediyor. Belediyelerin köy kooperatiflerine ekonomik destek vermesine imkan sağlayan kanuni düzenlenme için çalışma başlatan Başkan Kocaoğlu, TBMM Tarım Komisyonu üyelerine yolladığı mektubun ardından bu kez İzmir’deki tarım kooperatifi yöneticileriyle biraraya geldi. Ova yollarının asfaltlanmasından toprak tahliline, sözleşmeli üretimden fidan desteğine kadar yerelde kalkınma hedefi için çalıştıklarını ifade eden Kocaoğlu, kırsal kesimde kalkınmayı kooperatiflerle daha da somut hale getirmek istediklerini söyledi. Kocaoğlu, “Daha önce belediyenin ihtiyacı olan ürünleri kooperatiflerden alıyorduk. Artık bu boyuttan çıkarıp üretim kalitesinin arttırılması, teknolojisine yatırım ve her şeyden önce pazarlaması gerekiyor. Bunu kooperatiflerin tek başına yapması mümkün değil. Dünyanın en gelişmiş yerlerinde bile tarım ve hayvancılığı kooperatiflerle yürütüyorlar. Kooperatif olmadan, üreticiyi ekonomik bir noktaya getirmeden çiftçiliği sürdürmek pek mümkün değil.” diye konuştu. Kooperatiflerin, kendi içlerinde konunun uzmanlarının da yer aldığı bir üstyapı örgütlenmesine gitmesi gerektiğini belirten Kocaoğlu, “Üyelerin danışman kurulu tarafından eğitilmesi, karar verirken kaynağı sağlıklı bir şekilde kullanabilmesi için bir üstyapı örgütlenmesi kurulması gerekiyor. Bu noktada İzmir Büyükşehir Belediyesi sizden bir şey istemiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin amacı, kooperatifçilik yaşasın, tarım ve hayvancılık gelişsindir.” dedi. Büyükşehir Belediyesi’nin kaynak yönünden sıkıntı çekmediğini ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Kalkınma sadece turizm, ticaret ve sanayiyle olacak şey değil. Kalkınmanın topyekûn olduğuna inanıyoruz. Yol haritalarımızı buna göre belirledik. Önünüzde kaynak açısından bir engel yok, kamunun parasını harcama konusunda mevzuat var. Mevzuatı aşabildiğimiz sürece her türlü yatırımı yapabilecek güçteyiz. Dünyanın en önemli tarım havzalarında oturuyoruz. Tarımın desteklenmesinden vazgeçmeyeceğiz. Maddi olarak önümüz kesilse manevi olarak devam edeceğiz.” diye konuştu.

Toplantıya Köy Koop İzmir Birliği Başkanı Muhittin Akbulut, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, Bayındır Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ersoy Sümerkan, Urla Bademler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever, Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Selçuk Bilgi, Kalabak Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Kartal, Buca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Sepetçi, Kozak Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Feyzullah Ertan, İğdeli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Top, Kınık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Emin Dikkulak, Ulaşmış Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Arif Ertem, Karaburun Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına Bülent Gültekin, Karaburun Bozköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Tamer Baba, Halilbeyli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erkan Tirtak ve Yenibağarası Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına Nihat Dirim katıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,