Öne Çıkanlar Gıda makam aracı eğitim özel sektör teşvikleri trakya

Bu haber kez okundu.

Bayburt'ta ilk aspir hasadı başladı
Bayburt merkeze bağlı Arpalı Beldesinde Nisan ayında ilk defa ekimi gerçekleştirilen aspir bitkisinin hasat işlemi gerçekleştirildi. Yaklaşık 150 günde hasat olgunluğuna erişen aspir bitkisinin dekar başına ortalama verimi kıraç şartlarda 120 kg. olarak ölçüldü.

Esas ekim amacı yağ sanayide kullanılmak üzere değerlendirilen aspir, Bayburt'ta hayvan yemi katkı maddesi olarak kullanılacak. Bölge çiftçilerinden Abdülhamit Kostik, ekimi ilk defa gerçekleştirilen aspir bitkisinin danesini hayvanlara yem katkısı olarak ve samanda kaba yem olarak kullanacağını, önümüzdeki yıl 300 dekar alanda aspir bitkisi ekeceğini söyleyerek memnuniyetini dile getirdi.

Aspir bitkisinin hasadına Tarım İl Müdürü Abdulkadir Karabulut ve teknik personel ziraat mühendisi Muammer Araz da eşlik etti. Karabulut, önümüzdeki yıl aspir bitkisini il geneline daha da yaygınlaştırılarak konu ile ilgili gerekli olan her türlü teknik yardımın çiftçinin hizmetine sunulacağını dile getirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı