Öne Çıkanlar meyve ağacı budama teknoloji jakaranda fidanı çit mazı fidanı dikimi kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Bayburt'ta kavun ve karpuzu hasadı başladı
Bayburt İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü sebzeciliği geliştirme projesi kapsamında yetiştirilen kavun ve karpuz hasadı köylerde başladı. Gıda Tarım ve hayvancılık il Müdür Yardımcısı Vedat Aydoğan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ömer Şentürk ve Gıda Yem Şube Müdürü Serkan Yılmaz ile birlikte Bayburt'taki karpuz ve kavun üreticilerini ziyaret etti.

Merkeze ilçeye bağlı Karşıgeçit köyünden Mustafa Okumuş ve Aslandede köyünden İsmail Öksüzü ziyaret eden İl Müdür Yardımcımız; 2014 yılında Bayburt İl Özel İdaresinin katkıları ile uygulanan Sebzeciliği Geliştirme Projesi kapsamında, Aslandede, Adabaşı, Çamlıkoz, Taşburun ve Karşıgeçit köylerindeki çiftçilerimize 7000 adet karpuz ve kavun fidesi verilerek, toplam 70 dekarlık alanda karpuz- kavun üretimi yapıldığını söyledi.

İl Müdür Yardımcısı Vedat Aydoğan, "İlimizin özellikle Kuzey Doğu kısmında yer alan Aşağı Çoruh Vadisinde; iklim mikro klima özelliği göstermekte olup, domates, salatalık, biber patlıcan gibi birçok sebze türünün yetişmesine imkân sağlamaktadır. İlimizin bulunduğu coğrafyada sebze ve meyve yetiştiriciliğinde vejetasyon ülkemizin diğer bölgelerine göre geç başlamakta ve birçok üründe hasat pazarda bu ürünler bittikten sonra yapılmaktadır. Bu durum üretilen ürünlerin pazarlamasını kolaylaştırmakta ve daha yüksek fiyatlara alıcı bulmasına vesile olmaktadır. İlimizde bu doğrultuda son yıllarda ağırlık verdiğimiz karpuz ve kavun yetiştiriciliğinde önemli bir potansiyel yakalanmış olup, dekara ortalama 3-5 ton ürün alınabilmektedir. İçinde bulunduğumuz dönemde ilimizde karpuz ve kavun hasadı devam etmekte olup 2014 yılında, İl genelinde 180-300 ton karpuz ve kavun üretimi gerçekleştirilmiştir.
Önümüzdeki yıllarda da kavun ve karpuz yetiştiriciliğine destek vereceğini söyleyen İl Müdür Yardımcımız Vedat Aydoğan, "Bayburt'ta ekonomik olarak yetiştirilebilirliğe sahip yeni ürün çeşitleri üzerine demonstrasyon çalışmaları yaparak, üreticilere gelir sağlayacak yeni çeşitleri çiftçilerimiz tarafından benimsenmesini sağlayacaklarını söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı