Öne Çıkanlar akif özkaldı vairo badem çeşidi ılısu barajı çiftçi yüksek planlama kurulu

Bu haber kez okundu.

BEÜ’de “Birinci Dünya Savaşı'nın 100’ncü Yılı Sempozyumu” düzenlendi
Bitlis Eren üniversitesi (BEÜ) ve Türk Tarih Kurumu'nun ortaklaşa gerçekleştirdikleri ‘Birinci Dünya Savaşının 100’ncü Yılı Sempozyumu’ yapılan açılış programı ile başladı.

Açılışta konuşan Bitlis Valisi Orhan Öztürk, büyük olmanın, zulme karşı durarak, mazlumun yanında olmak, adaletli olmak, insanlara eşitlikçi bir muamele yapmak, kimliğini ve kişiliği kabul etmek ve herkesi olduğu gibi görmek olduğunu ve bu anlamda dünyada tek gördüğü ülkenin sadece Türkiye olduğunu söyledi.

Açılışta Türk Tarih Kurumu Başkan Vekili Prof. Dr. M. Ali Beyhan ve Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru’da birer konuşma yaptı.

Prof. Dr. M. Ali Beyhan konuşmasında Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemleri ve yapılan Mondros Anlaşması ile elimizdeki değerli toprakların kaybedildiğini vurguladı. Beyhan, “Bu tür toplantıların amacı, yeni bilgilerin verilmesi, tarihteki bazı yanlışların düzeltilmesi, mevcut bilgilerin genişletilmesine katkı sunmaktır. Birinci dünya savaşı Osmanlı Hükümeti için sonu belli olan savaştı. Osmanlı Devleti savaş öncesinde 2,5 milyon dönüm topraklara sahipti. Bu sınır genişliğini korumak için çok farklı cephelerde savaşmak zorunda kaldı. Mondros Ateşkes Anlaşması ile birlikte bu değerli toprakları da kaybetti” dedi.

Sempozyumda konuşan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru ise, Birinci dünya Savaşı'ndan en fazla etkilenen bölgenin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olduğunu söyledi. Doğru, konuşmasında şunlara değindi: “Birinci Dünya Savaşından en fazla zararı bizim bölgemiz gördü. Bu nedenle bu sempozyum bizim için önemlidir. Geleceğimiz için önem taşıyor. Buradan elde edilecek sonuçlar bölgenin gelişimine de yön verecektir.”

Yapılan konuşmaların ardından 2 gün sürecek sempozyum yapılacak oturumlarla devam edecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,