Öne Çıkanlar tarım çiftlik bank çiftçi Üretici mustafa kemal paşa

Bu haber kez okundu.

Bitlis'te sebze ekimi başladı
Bitlis ve ilçelerinde havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte sebze tarlalarında da ekim hareketliliği başladı.

Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçeleri arasında bulunan sebze tarlalarında ekime başlayan çiftçiler, traktörlerle sürülen tarlalara şimdilerde, domates, patates ve biber gibi sebze ekiyorlar. Yaklaşık 2 hafta boyunca devam edecek ekimlerin ardından çiftçiler dört gözle hasadı bekleyecek.

Çiftçileri tarlalarda ziyaret eden Tatvan Ziraat Odası Başkanı M. Şerif Kızılca, Bitlis’in verimli topraklarında sebze ekimine başladığını söyledi. Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz’da ki verimli tarlalarda ekilen sebzelerin bölgeyi beslediği söyleyen Kızılca, bu kapsamda ilçedeki çiftçilere ektikleri ürüne göre destekleme sağlandığını ifade ederek, “Bu yıl gecikmeli de olsa ilimize bahar geldi ve havalar ısındı. Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ekinlerde başladı. Bu kapsamda çiftçilerimiz şimdilerde domates, patates, biber, karpuz, şeker pancarı gibi ürünlerin ekimini yapıyor. Tabi ki buralarda ekilen ürünlerin hasadı da diğer illerdeki hasadın bitiminden sonra yapıldığı için buradaki çiftçiye bu avantaj sağlıyor. Ayrıca yine bu bölgemizde ekilen ürünlerin büyük kısmı bölgeyi besliyor. Aynı zamanda çevre ve hatta batı illerine de ihraç ediliyor.” diye konuştu.

Çiftçi Hüdeyda Güler ise çoluk çocuk tarlaya geldiklerini ve tarlalarında domates ekimi yaptıklarını anlattı. Havaların geç ısınmaya başlaması nedeniyle ekimin de geç başladığını anlatan Güler, “Her şeye rağmen bu yıl da sebze ekimine başladık. Bu yılın da verimli bir yıl olacağını ümit ediyoruz. İnşallah her şey yolunda gider ve biz de emeğimizin karşılığını alırız.” şeklinde konuştu.

Patates ekimine başladığını belirten Muhsin Göktaş ise bölgede patates ekiminin de yeni yeni başladığını ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı