Öne Çıkanlar makam aracı Gıda kapanış fiyatı hayvancılık ceviz bahçesi

Bu haber kez okundu.

Bitlis’te süne ile mücadele çalışmaları yapılıyor
Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde hububat ekim alanlarında görülen ve her yıl ürün kaybı ve kalite düşüklüğüne sebebiyet veren süne zararlısına karşı çalışmalar başlatıldı.

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde yapılan çalışmalar neticesinde Süne zararlısının ilçeye bağlı Aygır Gölü köyü ve Yıldız köyünün bazı tarlalarında zarar eşiğine ulaştığı tespit edildi. Tespit edilen alanlarda tarım ekipleri tarafından ilaçlama çalışmalarına başlandı. İlaçlama çalışmaları epidemi oluşan tarlalarda hasat başlayıncaya kadar devam edecek.

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklamada bulunan Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Bayram Baran, süne ile mücadelede ilaçlanacak alanların tespiti için teknik ekiplerce çalışma yapıldığı belirtildi. Bitlis’te yapılan hububat tarımının en önemli sorunlarından olan süneye karşı ilaçlı mücadelenin hummalı şekilde devam ettiğini kaydeden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Baran, "İlkbahar aylarında süne kışlak alanlarında yapılan kışlak sayımları ve hububat alanlarına yapılan göçler takip edildi. Yapılan bu çalışmalar sonucu sünenin ilaçlama eşiğine ulaştığı görüldüğü Adilcevaz ilçesine bağlı Aygır Gölü Köyü ve Yıldız köyünün bazı hububat tarlalarının ilaçlanması için muhtarlara ve çiftçilere çiftçi mektubu ve SMS atılarak konu ile ilgili bilgilendirdik. Ayrıca bölge çiftçilerine süne zararlısının görüldüğü ve zarar eşiğine gelinmiş olan köylerde köy muhtarlarımızın zaman geçirilmeksizin ilaçlamaya başlamaları için üreticilerimizi uyarmaları gerekmektedir." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı